Şafak LAYİÇ
İÇİMİZDEKİ YILANLAR

Yunanlılar, M.Ö. 1184 yılında, Çanakkale’de yaşayan Truvalıları, yıllarca süren kuşatmaya ve saldırılara rağmen, bir türlü yenemezler. Muhtemelen Batı dünyasının Doğu’ya karşı olan bu ilk büyük savaşında Atinalılar, kazanmak için son çare olarak tahtadan büyük bir at yaparlar. Sonra içini savaşçılarla doldurup bunu savaş meydanına bırakıp geri çekilirler.

     Batının Doğuya karşı belki de bu ilk oyunu, ne yazık ki planladıkları gibi sonuçlanır. Truvalılar, savaş meydanından çekilen Atinalıların yenilgiyi kabul ettiklerini düşünürler ve tahta atı da ganimet olarak bıraktıklarına inanırlar.

     Truvalılar tahta atı, kentin surlarının içine alıp çevresinde dans ederler, sabaha kadar yiyip içerler. Ancak henüz güneş doğmadan ve zafer sarhoşluğu içinde kendilerinden geçmiş Truvalılar ayılmadan, tahta atın içinden çıkan Atinalı savaşçılar, kentin ana kapısını açıp, diğer askerlerin de içeriye girmesini sağlarlar. Böylece Batı Doğuyu, büyük ve kalleş bir oyunla ele geçirmiş olur.

     Başını İngiltere’nin çektiği, sonra buna Amerika’nın da katıldığı emperyalizm, özellikle milli ve manevi değerlerimize sahip çıkıyormuş gibi yapan ajanları kullanıp, sanayimizi, ekonomimizi, gelişimimizi hep frenlediler.

     Gerçi milli kahraman Mustafa Kemal ve vatansever silah arkadaşları, büyük gayretler göstererek, emperyalistlerin Çanakkale’den giriş yapmalarını engellemiş, bir yerde Truva’nın öcünü de almış olurlar. Ancak yine de, birkaç sene sonra aynı düşmanlar, satın aldıkları insanlar sayesinde, haklarında idam kararı bile çıkartarak, Kurtuluş Savaşımızı durdurmaya çalışırlar.

     Rahmetli Turgut Özal’ın da dediği gibi, emperyalizm, Batıdan zor, Doğudan daha kolay bir biçimde adam satın alabilmektedir. Nedense bu kuşakta yaşayan devletlerde, uluslaşma bilinci pek zayıf kalmıştır.

     1970’li yıllarda CIA’nin Türkiye Şefi olan Paul Hanze, o

zamanki ABD başkanı Jimmy Carter’a 12 Eylül darbesini şöyle haber vermiştir:

-Bizim çocuklar başardı.

     Çok şükür ki, onların Pensilvanya’da lüks bir hayat süren ajanı, cemaatin ve FETÖ’nün başı, 15 Temmuz 2016’da bu defa başaramadı.

     Emperyalizmin satın aldıkları kişilerin, özellikle milli ve manevi değerleri inatla kullanmaya devam etmesi, onların gelecekte fark edilmesini aslında kolaylaştırmaktadır. Yeter ki Truva Atı aracılığıyla içimize soktukları bu yılanların, değerlerimize seslenen yalanlarına hemen kanmayalım.

     Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 12.10.2019