Hakan Türksoy
İhtiyaç molası

Pimapenci Albert bir yana, Tankçı Albert bir yana...

Tekirdağ Sanayi Sitesi'nde bile elimizi sallasak pimapenciye değecekken Albert nereden çıktı?

Pimapenci Albert'i düşünürken Tankçı Albert'i tanıdım. Tek atışta iki tankı saf dışı bırakan tekniğiyle kardeş Azerbaycan Ordusu'nda efsane olan Albert, Azerbaycan doğumlu bir Yahudi.

1992 Karabağ Savaşı'nda yaralı arkadaşlarını yardım etmek için tanktan indiği sırada keskin nişancının kalleş kurşunuyla hayatını kaybetmiş.

Kalleşin kurşunuda kalleştir. İşte o kalleş kurşunlar Mehmetçiklerimizi yıllardır şehit ediyor... Halbuki bizde de ne Alperler ne Hasanlar var. Hiçbirini unutmayacağız.

İki gün sonra yeni yıla giriyoruz... Bugünkü sıkıntı yıl sonundan kaynaklanıyor(!)

Kafamın içinde birikenleri boşaltmam lazım. Çok zor geçen 2020 yılına ait bazı fikirlerim zaten firarda. Bağlamama rağmen durmadılar... Geriye kalanlarla uğraşıyorum(!)

Çin aşısı bugün geliyormuş. Umarım en kısa zamanda mutasyonlu, mutasyonsuz korovirüs belasından kurtuluruz.

Fakat asgari ücret yine asgaride kaldı. Bu garip ücretle ilk kez 1975 yılında tanışmıştım. O zaman 18 yaşındaydım. Bir ay çalışıp kazandığım asgari ücret bana 15 gün yetmiyordu.

Aradan 45 yıl geçti... Asgari ücrette değişen bir şey olmadı. Fakat şimdi ucuz ekmek kuyrukları var.

Herkes bir şey söylüyor. Ekmekle oynamayı yaşam biçimi haline getirenlerin ucuz ekmek satışına öneri getirmeleri hiç inandırıcı olmuyor.

Üstatlardan biri "sevgili okurlarım günler haftalar, aylar birbiri ardına hiçbir izin kullanmadan, hiç tatil yapmadan geçti. Şimdi kısa bir ihtiyaç molası" deyip 2020 yılını kapatmış.

Üstada saygım sonsuz. Fakat üstat gün, hafta, aydan bahsediyor. Benim hiç izin kullanmadan, hiç tatil yapmadan, ihtiyaç molası bile veremediğim yıllarım var.

Uzun zamandır ilk kez bu yıl bende iki günlük ihtiyaç molası vermek istiyorum.

Yeni yılınız kutlu olsun. Yeni yıl dünyamıza, ülkemize sağlık ve huzur getirsin.

Yazı Tarihi : 29.12.2020