Hasan Akarsu
İKİ FİLMİN KONUSUNA DEĞİNİ

          Bruges (Önce Vur Sonra İşine bak)

           Filmde öne çıkan oyuncular: Colin Farrell, Bienden Gleeson ve Ralf Flennes. Filmde işlenen cinayet sonrası kaçış süreci yansıtılır. Cinayeti işleyen, bir çocuğu yanlışlıkla öldüren Ray ile arkadaşı Ken, Belçika-Bruges’e gönderilir. Ray, Bruges’te kalmak istemez. Ayrılan otel dolu da olsa yer bulunur. İyi korunmuş bu Ortaçağ kentinin tüm güzellikleri film boyunca yansıtılır. Kanal ve kule önemli yerlerdendir. Cüceler filminin çekimine denk gelirler. Ray, güzel kadın oyuncu Chloe ile tanışır, birbirilerini severler. Ray ile Ken’i yönlendiren Harry, telefonda onlara küfür eder. Ken’e de gizlice arkadaşı Ray’i öldürme emrini verir. Ken, onu öldüremeyince başka yere kaçmasını sağlar. Ray ise başka bir kavgada Chloe’in eski sevgilisini dövdüğü için aranır ve trende yakalanıp Bruges’e getirilir.

       Bu çikolata kenti gotik mimarisiyle peri masalı gibidir. Silah satıcısı Yury’den alınan silahlar bir yerde patlar. Ray, karamsar olup “Ölü bile olmak istemiyorum” der. Harry, Ray’i öldürmek için kendisi gelir kente. Ken ile de hesaplaşır. Ray’in yerini öğrenir ona ulaşır. Kovalamaca başlar ve Ray’i vuran Harry, onur savaşı deyip kendini de öldürür. Ray ise ölmemeyi diler ve kurtarılır. Film bir cinayet filmi olsa da Bruges’un güzelliklerini görmek için izlenmelidir.

               Kaldırım Serçesi

        Film 2008 yapımı olup şarkıcı Ediht Piaf’ın yaşamını konu alır. Olaylar New York’ta, Paris’te geçer. 1918’den 1960’lara değin geri dönüşlerle olaylar gösterilir. Savaşta insanların durumu yansıtılırken böyle bir ortamda büyüyen Ediht’in kaçırılışı, başka ellerde büyütülmesi ilginçtir. Fahişe kadın Titine bakar bir süre. Gözleri iltihaplanan kızı kurtarır kör olmaktan. Güzel şarkılar söyler kaldırımlarda. Sokaklarda şarkı söylemek yasaklanır. Ona sahip çıkan müzikhol sahibi Luois, Kaldırım Serçesi adını (Küçük Piaf) verir. Küçük sokak kızı olarak ünlenir. Yazar, besteci Raymond da yardım eder, onun eğitimini sağlar. Yıldızı parlar Ediht’in, basında övülür. Hayatımın erkeği dediği boksör Marcel’i sever.  “Sesi Paris’in ruhu gibi”dir. Marcel, uçak kazasında ölünce Ediht de yıkılır. Filmde bir de Büyük Piaf vardır. Yaşlanıncaya değin onun yaşadıkları da yansıtılır. Unutkanlık yaşar, şarkı söylerken sahnede yığılıp kalır ve ölür. “Hiçbir şeyden pişman değilim” şarkısı yaşamının özetidir. Sanatçı için adanmışlığın gerektiğini düşündüren bir filmdir Kaldırım Serçesi. (19.10.2020, Tekirdağ)

Yazı Tarihi : 21.10.2020