Gülizar Koşmacılar
İNSANLARI KÜÇÜMSEMEK

Üstün varlık olarak yaratılan, insanoğlunun, günden güne kendini aşağıya çekmesi ne acı bir şey. Ama gerçek. Karşısında ki insanları, kişileri küçümsemek, aşağılamak hor görmek, insanı değerlerimizin düşük seviye de olduğunun göstergesidir. Ne kadar üzüldüğümü anlatamam.

Geçenler de, hurda toplayarak geçimini sağlayan bir kardeşimiz Cay içmeye geldi. İçerken, yanına bir adam geldi. Söz de komutanmış. Kardeşimize, bana git şarap al gel diye emir verdi. Kardeşimiz de çayını yarım bırakıp gidip aldı. Söz de komutan, marketin birin de telefonunu unutmuş. Onu da almasını söyledi. Kardeşimiz gitti. Fakat üstü kirli olduğu için, markettekilerin almayacağı düşüncesi ile dışarda durunca, komutan; hayvan içeri girsene diye bağırdı. Sinirlerim zıpladı. Böyle konuşmanız, ifade etmeniz yanlış. Ve hiç hoş değil. Dikkat edin dedim. Ben söylerim dedi. Neredeyse elimde ki çay dolu tepsiyi kafasına geçirecektim. Çok laf söyleyecektim, kadın olarak kendime yakıştıramadım. Bakarsınız adam, ama değil. Dış kapının kolu komutan, kardeşimizi küçümseyip aşağıladı.  Bu gibi insanları esefle kınıyorum.

 İnsanlığımızı, duyarlılığımızı ne zaman geri alacağız? Ne zaman küçümsemekten vazgeçeceğiz? Çok merak ediyorum. Memur, müdür, başkan, komutan konumunuz ne olursa olsun, hiç kimseyi küçük görme hakkına sahip değilsiniz. İşiniz gereği, sizlerin emri çalıştığınız sürecedir. Kapıdan çıktıktan sonra kimseye emir veremezsiniz. Eşinize, çocuğunuza yapmıyorsanız, dışarda ki her hangi bir insana verme yetkisine de muktedir değilsiniz. Kendinizi sorgulayın? Düşünün? Hala devam ediyorsanız, komutan gibi belirtisiz sıfat zamiri kipi olarak kalırsınız. Gözüm de küçüldükçe küçülürsünüz. Tohumun gün gün yüzüne çıkmasını engelleyen, balçık tarlası gibi çamur kalırsınız.

Mevlana'nın bir sözü; “Topraktan geldik. Toprağa geri döneceğiz. Maksat çamurlaşmamak. “İnsan olan zaten anlar.

İnsan olmayanın da işi anlamamak. Bizim işimiz de kafasını tokmaklamak. Anlayana lafımız yok. Anlamayana da çok. İnsanlık dersi için. Vuracağız tak tok. Haydi, kalın sağlıcakla. Vesselam

Yazı Tarihi : 12.04.2021