Muhsin Durucan
İstanbul’da Dünya Ruh Sağlığı Günü Etkinliği

“ Biz, yaşama ve bağımsızlık için mücadele eden ve bu kanlı mücadele manzarası karşısında bütün uygarlık dünyasının duygusuz, seyirci kaldığını görmekle içi kan ağlamış insanlarız.”

1922 (Atatürk’ün S.D.II, s. 38)

M.K. Atatürk

“Toplumu törenler, bireyi müzik eğitir.”

Shelley

 

***

Dünya Ruh Sağlığı Federasyonu tarafından 10 Ekim “Dünya Ruh Sağlığı Günü” olarak kabul edilmekte ve her yıl farklı bir tema ile etkinlikler düzenlenmektedir.

Dünya Ruh Sağlığı Günü’nün bu yılkı teması “Değişen Dünyada Gençler ve Ruh Sağlığı” olarak duyurulmaktadır. Bu tema aracılığıyla gençlerin ruh sağlığının korunması ve dayanıklılığın arttırılması hedeflenmekte ve toplumsal farkındalık yaratılmaktadır.

***

Dr. Öğretim Üyesi, Psikolojik Danışman, Ruh Sağlığı Derneği ve Kim Psikoloji Başkanı Ömer Akgüldavetini yaptı. Nasıl mı? Şu sözcüklerle:

10 Ekim Dünya Ruh Sağlığı Günü için organize ettiğimiz Boğaz turuna ön kaydınız tarafımıza ulaştı.  Öncelikle söylemek isteriz ki, o gün sizlerle olmak için sabırsızlanıyoruz.

10 Ekim tarihinde saat 10:10da Ruh Sağlığı Derneğimizin ve Kim Psikolojimizin yeni ofis açılışları gerçekleşecektir. Tebrik ziyaretleri, açılış ve gün boyu ücretsiz etkinliklerimiz tekne turu programına kadar yeni ofisimizde devam edecektir.

Saat 19.00’da gerçekleşecek olan tekne turu programına katılım için ihtiyaç duyacağınız tüm detaylarla ilgili ayrıntılı bilgiye aşağıdaki bağlantıyı tıklayarak ulaşabilirsiniz.”

Tekne, Üsküdar Sahilinden 550 genç yolcu ile 19.00’da hareket etti. İstanbul’daki değişik üniversitelerin psikoloji bölümü öğrencileri; hem tanıştılar, hem konuştular ve coştular!

Başkan Ömer Akgül, yaptığı konuşmada önemli konulara değindi! Neler mi dedi? Belirteyim:

“Gelişim, verimlilik, süreklilik, liderlik, kalite ve memnuniyet değerleri ile toplum ruh sağlığını geliştirme misyonuna (amacına) sahip Kim Psikoloji, ruh sağlığı uzmanları, öğrencileri, ilgilileri, hasta ve danışanları için çözümler sunan öncü bir organizasyondur.

Merkezimizde bireysel, kurumsal ve profesyonel psikolojik hizmetler, alanında uzman psikologlarca sürdürülmektedir.

Belli sayıda insan çalışan tam kamu ve özel kurumlarda psikolojik danışman görevlendirilmesi, beklentisindeyiz. O zaman mezunlarımız, iş bulma olanağına kavuşacaklardır.”

Gençlerin beklentisi olan sözcükler, alkışlarla zirvelendi! Ardından aşağıdaki program uygulamaya kondu.

18.00-19.00 Kayıt masası,

18.30-19.00 Tekneye biniş,

19.00 Hareket…

19.00-19.30 Hoş geldiniz konuşması,

19.30-20.00 Basın açıklaması,

20.00-20.45 Çekilişler (eğitim, kitap, dil kursu)

Gençlerin gönüllerince eğlenmesi,

20.45-21.00 Toplu fotoğraf ve tekneden iniş…

 

***

Davet üzerine  orada oldum. Üsküdar Belediyesine ait teknede simitle çaylarımızı yudumlarken masamdaki gençlerle de söyleştik.

Düşünceme göre; derin nefes almak, hoşa giden uğraşlar içinde olmak, kitap okumak, düzenli egzersiz yapmak, gibi davarmışlar ruh sağlığını düzenleyecektir. Her gün en az birkaç kez aynaya dön bak, arzu ettiğin insan sen misin değil misin? İnsanların birbirine olan sevgi ve saygısı da bu girişimi perçinleyecektir.

Emeği geçenleri kutluyor, toplumlarda bozulan psikolojinin düzeltilmesi, insanımızın hoşgörü çemberinde insan gibi davranması yönünde çaba ve çalışmaların iyiye-güzele dönüş yapmasını bekliyoruz.

Yazı Tarihi : 11.10.2019