Hakan Türksoy
İzmarit

İzmarit Balığı denizlerimizde bol miktarda bulunan bir balıktır. Yeşil renkli olanı Marmara ve Karadeniz'de avlanır.  

İlkbahar aylarında balıkçı tezgahlarında gördüğümüz derisi soyulmuş çıplak balık aslında İzmarit Balığının ta kendisidir. Fakat menekşe diye satılır.  Nedenini balıkçılara sormak lazım. Bana kalırsa izmarit balığı tanınmamak için adını değiştirmiş olabilir. Çünkü kimse donsuz  görünmek  istemez(!)

Şimdi "kral çıplak" diyeceksiniz. Evet kral çıplak! Fakat o konu başka bir konu.

Doğrusu bugün konu ne kral nede balık idi. Bildiğimiz sigara izmaritini yazmak istedim.

Yere izmarit atma alışkanlığından bir türlü kurtulamadık. Üstelik izmarit şimdi tek tek atılmıyor. Araçların kül tablalarında biriktirilip tıpkı toplu mesaj gibi toplu halde atılıyor.

İnanmayanlar parklara, bahçelere, özellikle Hürriyet Mahallesi'ndeki Millet Bahçesi ve çevresine baksın.

Millet Bahçesi dediğim yer aslında 19 Fırka Anıtı'nın olduğu yer. Anıt ve çevresi  önce Büyükşehir Belediyesi'nin sorumluluğundaydı. Süleymanpaşa Belediyesi AK Partiye geçinde 19 Fırka Anıtı'da  Süleymanpaşa Belediyesine geçti.  Daha doğrusu Süleymanpaşa Belediyesi 19.Fırka Anıtı'nı aldı. Neredeyse Çorlu'dan görünen ışıklı Büyükşehir Belediyesi tabelası bir gece aniden söküldü.

Neyse, Süleymanpaşa Belediyesi burasını Millet Bahçesi yaptı. Bu günlerde Millet Bahçesi ve çevresinde her şeyi görmek mümkün.

Her şey derken köpek dışkısı, izmarit, çekirdek, karpuz, hıyar kabuğu yani ne ararsanız görmek mümkün.

Fakat son günlerde sigara izmaritiyle birlikte maskede görülmeye başladı. İki hafta evvel dört izmarite karşılık iki maske görülürken bu hafta dört izmarit, dört maske görülür oldu.

Yani sayı eşitlendi. Bu ne demek maske kullanım oranı arttı demek.  Bazı şeyleri öğreniyoruz ama hem geç hemde eksik öğreniyoruz.

Uzatmayayım Millet Bahçeleri ne amaçla açılmıştı? Vatandaşın dinlenmesi, piknik yapması, kek yemesi, canı istediğinde çimlerde yuvarlanması için açılmıştı.

Fakat bizim Millet Bahçesi'nde çim yok.  Köpek dışkısı, izmarit, çekirdek, karpuz, hıyar kabuğu ve maske var. 

Yazı Tarihi : 14.09.2020