Hasan Akarsu
“KAN DÖKÜLECEK” FİLMİ

             Türkçe çevirisiyle “Kan Dökülecek” adlı film, ABD’li yazar Upton Sinclair’in “Oil” adlı romanından uyarlama olup 2007 ABD yapımıdır. Öne çıkan oyuncular: Day Lewis (Daniel), Paul Dano, Dillon Freasler vb. Daniel, para ve başarı hırsıyla yaşar. 19. yüzyılın sonundan 20. yüzyılın ilk yarısına değin gelinen sürede petrol arayıp arazi satın alarak kurduğu petrol şirketini büyütür. Maden ocağına kendisi inerek, ölümlerden dönerek savaşımını sürdürür. Kendi kuyularını açar, kuyu, arazi anlaşmaları yapar. Sandy Çiftliğinin bulunduğu arazide çok petrol olduğunu öğrenir. Çiftliği satın alır, kiliseye yardım sözünü verir. Kilisedeki genç papaz İlay, dini para için, çıkarı için kullanarak zengin olma peşindedir.

          Daniel’in eşi oğlunu doğururken ölür, oğlunu kendisi büyütür. Arazide ilk petrol fışkırdığında oğlu yaralanır, sağır olur. Onun eğitimiyle ilgilenir. İşaret dilini öğrenen oğlu büyüyünce babasına karşı çıkar. Kendi şirketini kuracağını söyleyerek ayrılır babasından. Daniel, bir erkek kardeşi olduğunu bilir ancak uzun yıllar göremediği için tanıyamaz. Kendini, onun erkek kardeşi diye tanıtan Henry gelir, onun yanında kalır. Daniel, erkek kardeşi olmadığını öğrendiğinde onu öldürüp araziye gömer. Daniel, petrol okyanusunu denize akıtmak için arazi sahibiyle anlaşır. Birleşik Petrol’le de anlaşıp zengin olur.

         Daniel’in oğlunu terk etmesi, oğlunun gelip onu bulması, aralarındaki kavga ilginçtir. Baba, oğlunun piç olduğunu yüzüne haykırır. Oğlu da onun oğlu olmadığına sevindiğini söyler ve Meksika’ya yerleşir. Genç papaz İlay’ın dini çıkarı için kullanması günümüzde de yaşanan önemli bir olgudur. Daniel, İlay’ı da hırpalar, döver ve öldürür. Filmde, petrol çıkarılması çok iyi yansıtılırken, para hırsının insanı yok edebileceği vurgulanır. (27.11.2020, Tekirdağ)  

Yazı Tarihi : 27.11.2020