Şafak LAYİÇ
KANADI KIRILAN KUŞ

Bundan asırlar önce bir medrese hocası, biraz dinlenmek ve hava almak için, bir ağacın dibine oturur. Zavallı adam, bir yandan talebelerle uğraştığı, diğer yandan saatlerce kitap okumak zorunda olduğu için epey yorgun düşmüş, sinirleri gerilmiştir.

Bu sırada acıktığını fark eden kahramanımız, heybesinden çıkardığı ekmeğinden bir parça koparıp yer. Ancak Hoca tam kalkıp medreseye geri dönecekken, yiyecek arayan bir kuş, ağaçtan inerek, yere düşmüş kırıntıları teker teker yemeye başlar. Kahramanımız bu defa bir başka ekmek parçasını ufalayarak bu kuşu besler.

Fakat dersine geç kaldığını düşünen Hoca kalkmak üzere ayağa kalkar. Oysa kuş henüz doymamıştır ve adeta çıkardığı seslerle kahramanımızdan biraz daha ekmek istemektedir. Ancak kuşun bu halini yanlış yorumlayan Hoca, onu ayağıyla hafifçe iterek, burada daha fazla kalamayacağını, dersine yetişmesi gerektiğini, sırnaşık hatta açgözlü olarak gördüğü bu kuşun kısmetini başka yerde araması gerektiğini anlatmaya çalışır.

Gerek kuşun açlığı, gerekse kahramanımızın gerginliği nedeniyle bu temas, büyük bir aksilik sonucunda, zavallı kuşun kanadının kazayla kırılmasına neden olur. Kuş da bu felaket karşısında dile gelir ve Kadı’ya gidip şikâyetçi olur.

Kadı önce davacı kuştan olayı anlatmasını ister. Zavallı kuş olayı olduğu gibi anlatır. Medrese Hocası da kuşun anlattıklarını doğrulayınca Kadı bu defa Hoca’ya sorar:

-Kuşun kanadını neden kırdın?

-Niyetim onu biraz uzaklaştırmaktı. Bana çok yaklaşmıştı. Aslında bu kadar yaklaşmasaydı, bu olay meydana gelmeyecekti.

Kadı yine Kuş’a sorar:

-Ey Kuş, sen neden bu kadar yaklaştın? Normalde kuşlar insanlardan

korkar; senin kadar yaklaşmazlar.

-Ey Kadı, ben onun medrese hocası olduğunu biliyordum. Dedim ki, bu adamdan bana zarar gelmez.

Sonunda Kadı düşünür ve kısas cezası verir. Yani kahramanımızın da bir kolunun kırılması kararını alır. Fakat Kuş itiraz eder:

-Kolunun kırılmasına gerek yok. Sadece cübbesini ve sarığını alın, yeter.

Kuş, nedenini soran Kadı’yı şöyle cevaplar:

-Ben onun cübbesine ve sarığına kandığım ve güvendiğim için kanadımdan oldum. Bari başkaları yanmasın.

Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 01.04.2020