Hakan Türksoy
Kapıkule Halkalı Treni

Çocuklar eskiden trene çuh çuh diyordu. Şimdiki trenlere ne diyorlar bilmiyorum.

Çuh çuh ile pasaportsuz yurt dışına çıkmış biriyim.  Ben küçükken Edirne Karaağaç'tan kalkan tren Yunanistan'ın içinden geçip İstanbul istikametine yöneliyordu...

Yunanistan'ın sınır köyü Pythion'un (Pityon) mavi boyalı evlerini hayal-mayal hatırlıyorum.

Tren bir zamanlar hayatımızın parçasıydı.  Ülkeyi demir ağlarla örenlerden sonra gelen büyüklerimiz petrole bağımlı olmamızı isteyince tren gözden düştü.

Bugünlerde yaşadığımız sıkıntıların altında yatan neden bu.  Öküz ve tren tabirinin tren gözden düşünce ortaya çıktığını düşünüyorum. Bence yanlış bir tabir. Trene boş bakanlar belliyken derilerinden, kemiklerine kadar her şeyine bize veren bu hayvanlara nankörlük yapmışız.

Yazı başlığım trenli filmleri hatırlattı. " Yuma Treni", "Doğu Ekspresinde Cinayet",  "Zombi Treni", "Kutup Ekspresi", Hayat Treni", "Dehşet Treni" başta gidenleri... Birde adında tren olmayan ama trende geçen, "İşe Yarar Bir Şey", "Yaşam Şifresi", "Kaybolan Kadın" gibi filmler var.

Hepsinin konuları farklı ve sürükleyici... Bize Yeşilçam filmlerinde tren yollarını değilde hep Haydarpaşa Garı'nı gösterdiler...

Fakat güzelliğiyle herkesi yaktığı söylenen Kadriye ablamızı şimdiye kadar gören olmadı(!)

Boş hayaller kurmak, nankörlük ve vefasızlık dışında değişik trencilik oyunlarımız var. ...

Örneğin; Akıl hastanesinden kaçan delileri kasabadan tren taklidiyle toplamışlar.

En başa geçen başhekim "düüüt çuh çuh" diye bağırınca bütün deliler arkasında sıraya girip vagon olmuş...

Fakat hastanede yapılan sayım sonunda delilerin sayısı fazla çıkmış. Kasabada yaşayan normallerin araya karışarak vagon olması ilginç bir durum(!)

Aynı senaryoyu bugün uygulasak neler olacağını çok merak ediyorum...

Uzatmayayım koronavirüs tedbirleri kapsamında 1 yıl ara verilen tren seferleri tekrar başladı.

12701 sefer sayılı Kapıkule-Halkalı seferini yapan tren sabah 07.25'de Kapıkule Garı'ndan kalkarak, 07.48'de yolcularını almak için Edirne Garı'na geldi.

Kapıkule-Halkalı treni, Lüleburgaz, Çorlu, Çerkezköy, Çatalca'nın da aralarında bulunduğu 20 durağa uğruyor. Ispartakule'nin ardından Halkalı Garı'na ulaşıyor.

İlk seferini tamamlayan Kapıkule-Halkalı trenine ve tüm trenlerimize kazasız, belasız nice seferler diliyorum...

Pandemi ortamında tren yolculuğunun daha güvenli olduğunu düşünüyorum. Bu tren Tekirdağ'a neden uğramıyor?  Tekirdağ'a tren getirdik diyenler nerede?

Japonya'da bir öğrenci için açık tutulan hat varken yüzlerce yolcusu olan hat neden kullanılmıyor?

Yazı Tarihi : 24.03.2021