Hakan Türksoy
Kaşık düşmanı...

Eskiden ayrı ev kavramı yoktu. Eve gelen geline  yer sofrasında  ya da masada fazladan bir kaşığa ihtiyaç olduğu için kaşık düşmanı derlerdi...

Türk filmlerine de konu oldu.  İyi niyetle ortaya çıkan bu sevimli tanım yanlış anlaşıldı.

Malum kültürün ağır basmasıyla belli bir kesim kırk yıllık eşine kaşık düşmanı demeye başladı... Böylece toplumda kadının yeri belirlendi. Bugünlerde kadınların verdiği mücadelenin altında yatan neden bu.

Ben dünyayı kötülüklerden kadınların kurtaracağına inanıyorum. Yeter ki bilinçlenip bir araya gelsinler. 

Ülke gündemine dair yazacak çok şey olsa da benden şimdilik bu kadar.

                                                                        ***

EXPO 2021 Organizasyonu Hatay'da yapılacak. EXPO 2021 maskotu seçilen Hatay'a özgü dağ ceylanlarının (Gazella Gazella) isimleri  belirleniyor.

Hatay neresi Trakya neresi? demeyin.  İsim belirleyecekler arasında Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı da var.

Kadir başkanın hangi isme oy verdiğini öğrenmeden önce kısaca EXPO'nun ne olduğunu öğrenelim.

"EXPO; Kültür, tarih, eğitim, sanat, eğlence ve ticaret alanlarında bir olimpiyattır. Dünya sergisi ya da Dünya fuarı anlamına gelen EXPO, yenilikçi paylaşımları ve ilerlemeyi teşvik ederek işbirliğini desteklemeyi ve halkın eğitim seviyesini artırmayı amaçlayan uluslararası bir etkinliktir.

Günümüzde EXPO, FIFA Dünya Kupası ve Olimpiyat Oyunlarından sonra dünyada ekonomik ve kültürel etki yaratan üçüncü en büyük organizasyondur. 150 yıldan fazla süregelen 6 aylık bir etkinliktir."

Sevimli dağ ceylanlarının isimlerine gelince... Ne yalan söyleyeyim isimler için oylama yapıldığını duyunca "eyvah" demiştim.

Aklıma önce Gazella Gazella'dan Gazel ve Gazeliye, sonra Yaren, Dost, Kibar, Garip gibi kaşık düşmanının günümüze uyarlanmış halleri geldi.

Büyükşehir Belediye Başkanlarının verdiği oylarla Zeytin ve Defne isimlerinin önde gittiğini öğrenince rahatladım...

Zeytin ve Defne güzel isimler. Toplantıda olduğu için Kadir başkana ulaşamasam da oyunu Zeytin ve Defne'den yana kullandığından eminim...

Ne olimpiyatlar gördük değil mi?  Bir gördüklerimize bir de EXPO'ya bakın!

Bence aradaki fark "kaşık düşmanını" "kaşık dostu" yapan fark.

Yazı Tarihi : 23.03.2021