Hakan Türksoy
Kıbrıs'ın Beş Parmak Dağları...

Geçtiğimiz hafta başında 19. Fırka Anıtı'nın rüzgardan yıpranan bayrağı indirildi...
Süleymanpaşa Belediyesi'nin elinde aynı ölçülerde bayrak olmadığı için 2013 yılından açılan anıt ilk defa bayraksız kaldı. 
Bende bayrağın peşine düştüm... "Bayraksız kaldı" başlıklı yazımda olayı anlattım. 
Çektiğim videoyu sosyla medyada yayınladım. Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak'a fotoğrafını gönderdim. Gönderdim çünkü daha önce anıt ve çevresinin sorumluluğu Büyükşehir Belediyesi'ne aitti. 
Sonradan Süleymanpaşa Belediyesi'ne geçti. Anıt ve çevresi Millet Bahçesi statüsüne alındı...
Köseilyas rüzgarından yıpranan bayrağı fark eden çevre sakinleri bazen Büyükşehir Belediyesi'ni bazen Süleymanpaşa Belediyesi'ni arıyordu.  İki belediyenin yarım saat arayla bayrak değiştirdiğine şahit olduğum için (Bayrak yarışı başlığıyla yazmıştım.) Büyükşehir Belediyesi'nin ilgileneceğini düşündüm. 
Fakat Kadir Başkan geri dönmedi.  Büyükşehir Belediyesi ile ilgili olumlu bir yazı yazdığımda sabah erkenden arıyordu.  Neyse bunları daha sonra konuşacağız..
Sonra Tekirdağ CHP Milletvekili İlhami Özcan Aygun'u aradım. Tekirdağ Valisi'ni arayacağını söyledi. Tekirdağ Valisi'nin  hemen ilgileneceğini öğrenince Süleymanpaşa Belediyesi'ni tekrar aratmaya gerek kalmadı.  Böylece bayraksız bir gün daha geçti... 
Ertesi gün İlhami Özcan Aygun'a bir daha hatırlattım. "Mutlaka bir açıklaması vardır. Hiç olmazsa ne olduğunu söylesinler bizde bilelim" dedim.
Tekirdağ Valisi "uygun bayrak aranıyor" diye mesaj atmış. Evet Köseilyas rüzgarına bayrak dayanmadığı doğru ama, isteselerdi özel kumaş ya da aynı ölçülerde bayrak bulunana kadar 19. Fırka Anıtı'nın gönderine geçici bir bayrak çekerler, sonra uygun bayrakla değiştirlerdi
Bayrak için gerekirse canımızı veririz.  Son olarak Süleymanpaşa Belediye Başkanı'nını arattırdım. 
O da uygun ebattaki bayraktan ellerinde kalmadığı için sipariş verildiğini söylemiş. 
Geçici bayrak konusunda çok ısrar edince yarım saat geçmeden eskisinden küçük bir bayrak göndere çekildi... 
Olayı ısrarla takip etmeseydim anıt belki bir hafta daha bayraksız kalacaktı.  
Kısacası Çanakkale Savaşı'nda tamamı şehit olan 19. Fırka ve  57 Alayı temsil eden anıtın bir gün bile bayraksız kalması benim milliyetcilik anlayışıma ters düşüyor...
Çünkü biz milliyetçiliği Kıbrıs'ın Beş parmak Dağları'na yazanların ekolünden geliyoruz...
Rahatsızlık verdiysem özür dilerim... 
Not: Beklenen uygun bayrak cumartesi günü Süleymanpaşa Belediyesi ekipleri tarafından yerine takıldı.

 

Yazı Tarihi : 18.09.2021