Hakan Türksoy
Kırmızı pabuç

"Arabın derdi kırmızı pabuç" deyimi, işin aslını savsaklayıp, önemsiz ayrıntılar üzerinde duranlar, gereksiz ve fantezi isteklerde bulunan kimseler için kullanılır.

18. yüzyılda II. Osman ve III. Mustafa devirlerinin Sadrazamı olan ve Şair Fitnat Hanımla aralarında aşk hikayeleri bulunan Şair Koca Ragıp Paşa, bir gece konağının kütüphanesinde devlet işleri üzerinde çalışırken çok yorulmuş. Bir aralık kapı açılmış, içeriye Arab dadı girmiş:

- Başa afandi hazretleri, demiş. Biz yarın kuşuk hanım afandi ile Göksu’ya gideceğiz. Acaba bendeniz pembe meşlahı mı giysem, yoksa filiziyi mi? Hanim afandilerle bahse tutuştuk; acaba bana hangisi daha çok yakışır? Paşa la havle çekerek pembeleri önermiş. Dadı:

- Öyle ise yarın sabah bir çift kırmızı pabuç isterim, demez mi? Dadı çıkınca Paşa ellerini kaldırıp Allah’a yalvarmış:

- Yarabbi, şu arabın aklını bana bir gecelik emanet ver de rahat bir uyku uyuyayım. Benim derdim devleti ayakta tutmak, arabın derdi kırmızı pabuç.

(Kaynak; Bizim Gazete. Deyimler ve anlamları 2)

Irkçılık tartışmalarının yaşandığı günümüzde bilinen bir deyimi yazmak kolay olmadı.

Esmer hatta "çikolata renkli dadı" yazmayı düşündüm. Kaynak gösterdim ama yine de içim rahat değil.  Çünkü ırkçılık insanlığın en önemli sorunlarından biri.

Kapitalizmle hayatımıza geçen ırkçılık, maalesef günümüzde hortlamaya başladı...

Üstünde durmamın nedeni de bu. Olaya biraz bilimsellik katayım tam olsun!

Avustralya’dan Amerika’ya, Afrika’dan Avrupa’ya kadar dünyanın her köşesinde yaşayan insanların tek tür olduğunu biyologlar söylüyor.

Zaten genetik bilimi ırkların olmadığını kanıtladı. Yani bütün insanların genetik yapısı aynı. Sadece coğrafi farklılıklardan, iklimden kaynaklanan morfolojik (yapıbilimsel) çeşitlilik söz konusu...

Deri renginin siyah, sarı, beyaz oluşu coğrafi farklılık ve iklimlerden kaynaklanıyor.

Uzatmayayım, sosyal medyada gördüğüm bazı paylaşımlardan sonra bu deyimi hatırlatmaya karar verdim.  

Ülke gerçeklerinden tamamen uzak, üstelik bozuk Türkçeyle yazılmış paylaşımların ne olduğunu aşağı yukarı biliyorsunuz? Biz neyle uğraşıyoruz, bu paylaşımları yapanlar neyle uğraşıyor?

Kişinin karakteri "yolculuk, içki ve kumar masasında ortaya çıkar" derlerdi. Koronavirüs sayesinde altı aydır evlerdeyiz. Şimdi buna evde kalmayı eklemek gerekiyor...

Çünkü en yakınlarımız dahil eve kapananların dışarıdaki gibi olmadıkları anlaşıldı.

Yazı Tarihi : 24.12.2020