Şafak LAYİÇ
KRALIN GİYSİSİ

Sorunları “silahsız yöntemlerle çözme” fikrinin mimarlarından biri olan Mahatma Gandi, 1930 yılında, İngiliz sömürgecilerin koyduğu tuz tekeli yasasının kaldırılması amacıyla 388 kilometrelik büyük tuz yürüyüşünü gerçekleştirir. Ancak 60.000 yurtsever Hintli destekçisiyle birlikte, deniz kıyısında, İngiltere’den izinsiz bir avuç tuz ürettiği için tutuklanır.

Gerçi dünyanın en büyük liderlerinden biri olan Gandi, uzun zamandır bu tür sömürgeci yasaları barışçıl bir biçimde çiğnediği için tutuklanıp duruyordu. Ancak bu defa, bu pasif direnişine binlerce yurtsever kayıtsız kalmayıp katılınca, çaresiz kalan İngiliz hükümeti, tuz tekeli yasasını kaldırmak zorunda kalır.

İngiltere Kralı, insanlık tarihinin bu en farklı liderlerinden biri olan Mahatma Gandi’yi daha yakından tanımak için sarayına davet eder. Çünkü Mustafa Kemal’den sonra kendisine diz çöktüren başka bir lider çıkmamıştır.

Sorunları öncelikle görüşme yoluyla çözme taraftarı olan kahramanımız bu daveti hemen kabul eder ve gider. Ancak sarayın kapısındaki bir gazeteci, üzerindeki beyaz bir örtü ve sandaletlerden başka bir şeyi olmayan Gandi ile şu diyaloga girer:

-Sarayın belirli giyim protokol kuralları var. Acaba bu defa üzerinizdekileri değiştirecek misiniz?

-Her zaman giydiklerimin dışında başka şeyler giymem, sanırım Kral’a karşı saygısızlık olur. Ona karşı ikiyüzlü görünmek istemem.

Gandi gerçekten de davete, her zaman giymekte olduğu beyaz örtüsü ve sandaletleriyle katılır. Kral ile görüşmesini yapar ve yeteri kadar kaldığını düşünüp saraydan ayrılır. Ancak aynı gazeteci hâlâ saray kapısındadır ve kahramanımızın çıkışını beklemektedir:

-Sayın Gandi, izninizle bir soru sorabilir miyim?

-Buyurun, sorun lütfen.

Gazeteci, Gandi’nin üzerindekileri göz ucuyla şöyle bir süzdükten

sonra sorusunu yöneltir:

-Kralın huzuruna böyle yarı çıplak bir vaziyette çıkmak sizi hiç utandırmadı mı?

Gandi, gazeteciye şu efsane cevabı verir:

-Neden utanayım ki! Kral, ikimize yetecek kadar giyinmişti.

Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 11.09.2019