Hakan Türksoy
Kürdan kalır

Türkiye Eskrim Federasyonunun "Şehir Şehir Eskrim" projesinin 37. durağı Tekirdağ oldu.

Fabrikalarıyla ünlü Çorlu'da birde sporcu fabrikamız var. Eskrim fedarasyonu "Hazır fabrika, hazır işçi" misali... Tekirdağ'dan Çorluyu seçmiş. Şimdi bu fabrika eskrimci üretecek.

Türkiye Masa Tenisi Federasyonu yıllar önce benzer bir organizasyonu Edirne'den başlatmıştı.

Masa tenisine geleceğim ama önce eskrim. Eskrim kılıçla yapılan bir spordur. Spor dalı olarak gelişmesi ortaçağda kılıçla yapılan duellolarla yakından ilişkilidir.

Özel giysilere sahip eskrimciler müsabakalarda flore, epe ve kılıç (Sabr) olmak üzere üç tür silah kullanır. Bunların boyutları ve ağırlıkları farklı olduğu gibi puan alma yöntemleri de farklıdır.

Eskrimin hareketli ve zor bir spor olduğu söylense de zorluk açısından yüzme ve masa tenisinin arkasından geliyor...

Zorluk harcanan enerjiyle alakalı. Bu nedenle yüzme dünyanın en zor sporları arasında ilk sırada yer alıyor. İkinci sırada masa tenisi var.

Eskrim sporu Türk ve Osmanlı kılıçlarıyla yapılsaydı belki o zaman zorluk derecesi artardı(!)

Çünkü bizim kılıçlarımız yanında flore, epe, sabr kürdan kalır(!) Örneğin; Pala, (Yakın dövüş silahı) Memluk kılıcı, Hancer, Dımışki, (Tek vuruşta ikiye bölen ) Karabela, Şaşmir (Aslan kuyruğu şeklinde) Gaddara, Kilij, Ağır kilij ve Yatağan efsane olmuş kılıçlarımızdan bazıları.

Yarı balta yarı kılıç şeklindeki Ağır Kilij 300 Spartalı filminde kullanılmış olsa da tamamen Türklere ait bir kılıçtır.

Ayrıca Memlük Kılıcı 19 Yüzyılda Karamanlı Hamit bey tarafından Amerikalılara hediye edilmiştir. Şu an Amerikan Ordusunda törenlerde kullanılan kılıç Memlük kılıcıdır.

Anlayacağınız Amerikalılar dünyaya bizim kılıçla artistlik yapıyor. Dünyanın en zor ikinci sporu masa tenisine gelince... Yıllar önce Edirne'ye gelen federasyon yetkilisi gerçekten Edirne'de bir çok masa tenisi sporcusunun yetişmesini sağladı.

Fakat hiç biri Edirne dışına çıkamadı. Bu ülkede yıllardır spor adına bir şeyler yapılıyor.

Her gelen proje üretiyor. Buna rağmen güreş ve yakın dövüş sporlarının dışında dünyanın çok gerisindeyiz. Fakat yurt dışında yetişen Türk sporcuları çok başarılı oluyor.

Demek ki; bizde bir eksiklik yok. Her konuda olduğu gibi eksiklik ya da yanlış başka yerde.

Yazı Tarihi : 08.09.2020