Şafak LAYİÇ
MAKAM VE DENGE

Siyasal Bilgiler Fakültesi’nde bir hoca “Siyasi Tarih” dersinde verdiği ödevin sunumu için bir öğrencisini kürsüye çağırır ve kendisinden amfideki öğrencilere konuyu anlatmasını ister. Öğrenci gayet iyi hazırlanmış olduğu için konuşmasına güzel bir girişle başlar. Ancak bir süre sonra Hoca, sunumu durdurur:

-Şimdi lütfen masamın üzerine çık ve oradan devam et.

-Hocam bu güvenli mi?

     Hoca, öğrenciyi rahatlatır:

-Merak etme. Orası benim için güvenli olmayabilir; fakat senin gibi genç biri sanırım bunu kolaylıkla başarır.

     Kahramanımız, öğrencilerin şaşkın bakışları altında masanın üzerine çıkar ve sunumuna oradan devam eder. Fakat bu defa konuşmasında küçük duraksamalar, aksamalar başlar.

     Ancak Hoca öğrenciyi bir defa daha durdurur:

-Şimdi de masanın üzerine bu sandalyeyi koymanı ve sunumuna onun üzerinden devam etmeni istiyorum.

-Ama Hocam, ya düşersem?

-İçin rahat olsun. Ben ve güçlü kuvvetli dört arkadaşın sana destek olacağız.

     Hoca amfiden çağırdığı 4 öğrenciyle bir güvenlik çemberi oluşturduktan sonra, sunumun kaldığı yerden devam edilmesini sağlar. Fakat bu durum, kahramanımızı iyice tedirgin ettiği için, konuşmasında daha büyük kesiklikler başlar. Hatta cümle kuruluşları da iyice bozulur. Bu sırada Hoca sandalye üzerinden yapılan bu tehlikeli gösteriyi bitirir ve amfiye seslenir:

-Bu uygulama bize ne söylüyor?

     Öğrenciler, kendilerince çıkardıkları sonuçları paylaştıktan

sonra Hoca, geleceğin yöneticilerine şunları söyler:

-İleride hak etmediğiniz halde bir üst makama çıkarsanız, beyanatlarınız da bu şekilde bozulabilir. Çünkü tüm dikkatinizi konuşmalarınıza değil, muhtemelen orada güvenli bir biçimde kalmaya vereceksiniz. Bu durumda ya milletinizi ve insanlığı düşünüp onurunuzla oradan ayrılırsınız ya da tarihe kara bir leke olarak geçersiniz.

     Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 15.09.2020