Hakan Türksoy
Malkara Keşan 3

Birkaç gün önce yazdığım "Malkara Keşan" başlıklı yazımın başlığının yanında "2" rakamı vardı.

Bugün aynı başlığın yanında "3" var. Bu rakamların nedeni Malkara'daki olayların dizi film gibi devam etmesi...

Keşan'ın olaylarla hiç alakası yok. Bütün kabahat "Malkara, Keşan hoppala paşam" tekerlemesinde. Zaten Keşan çok farklı bir yer. Özel olarak incelenmesi gerekiyor.

Keşanlı Ali Destanı ve yıllarca kamp hayatı yaşadığım Enez'den biliyorum Keşan'ı ve Keşanlıyı...

Deniz kenarına geldikleri ilk günden itibaren tükettikleri ayran ve gazoz şişelerini ağaca asmak gibi adetleri vardı Keşanlı gençlerin. Ağustos sonu Eylül başı o ipteki şişeleri görmenizi isterdim.

İp dediğime bakmayın. Benimki ağız alışkanlığı. Halat demem lazımdı. İşte sezon sonunda o halatta biriken şişeleri görmenizi isterdim. Şişe öbeğinin yanına geldiğimde kendimi dikine duran uzay mekiğine bakıyormuş gibi hissediyordum(!)

Şişeyle alakalalı mı bilmiyorum ama çok neşeliler ve birileri gibi her tıkırtıya oynuyorlar(!)

Tabii bunlar otuz yıl önce yaşadıklarım. Şimdiki durumlarını bilmiyorum. Yani yine ağaçlara gazoz ya da ayran şişesi asıyorlar mı, her tıkırtıya oynuyorlar mı?

Hiç sanmıyorum! Oysa Malkara'da değişen bir şey yok. Tarım kazaları aynen devam ediyor. Geçen gün yine biri traktör devirdi. Bu kez traktör deviren 18 yaşındaki bir genç. Şu an Malkara Devlet Hastanesinde tedavi oluyor. Malkara için genç, yaşlı fark etmiyor. 70-80 yaşındaki amcalarda traktör deviriyor. Bu bıktıran kazaların hemen hepsi tedbirsizlikten kaynaklanıyor.

Malkara tarım kazalarıyla anılırken yaşanan son olay ezberleri bozdu.

Malkara'da silah kaçakçılığı yapıldığı iddia edildi ve bir imam tutuklandı. Yanlış okumadınız. Malkara'da bir imam silah kaçaklığından tutuklandı. Tabii suçlu olup olmadığına mahkeme karar verecek.

"Malkara, Keşan hoppala paşam" Bu tekerlemeyi ilk kim söylediyse nur içinde yatsın

Yazı Tarihi : 29.08.2020