Şafak LAYİÇ
MİRASIN ASIL SAHİBİ

Ülkenin en sevilen yazarlarından biri, tüm birikimlerini harcayarak, bir eğitim ve yardımlaşma vakfı kurar. Bu vakıf sayesinde yüzlerce, binlerce yoksul çocuğu okutur, iş güç sahibi yapar.

     Fakat yıllar su gibi akıp gider ve yazarımız yaşlanmaya başlayınca gazetelere bir ilan verir. Buna göre, bu vakfın gelecekteki yöneticisinin seçilip yetiştirilmesi için, istekli olanlar vakfa davet edilir.

     Yazar’ın asistanı başta bu ilana bir anlam veremez. Çünkü Yazar’ın zaten bir oğlu vardır ve gelecekte bu mirası rahatlıkla taşıyabilecek donanımlara sahiptir. Ancak kahramanımız, oğlunu bu rekabete sokma kararında direnir ve belirlenen tarih ve yerde görüşme saatini bekler.

     Görüşme saati geldiğinde, kapının önüne yüzlerce kişilik büyük bir grubun oluşması Yazar’ı şaşırtır ve izdihama neden olmamak için kapının açılmasını engeller.

     Akşama doğru Asistan çıkar ve neredeyse yarısı kalmış adaylara şu açıklamayı yapar:

-Yazarımız ne yazık ki uygun olmadığı için görüşmeyi yarına ertelemiştir.

     Grup, düş kırıklığı ve umutsuzluk içinde dağılır. Fakat ertesi gün, bu defa yüzlerce değil, onlarca aday gelmiştir. Ancak kahramanımız yine aynı tutumu takınır.

     Yazar, ancak birkaç gün sonra adaylar 3 kişiye kadar düşünce kapıları açtırır ve gelenlere, oğlunun sorumluluğunda vakıf temizliği ile ilgili bazı görevler verdirir. Yapılması istenen işler arasında tuvalet temizliğinin de olması, günlerce beklemiş olan 2 kişinin moralini bozar ve onların da ayrılması nedeniyle tek bir aday kalır.

     Kahramanımız, aylar, yıllar boyunca, hem oğlunu, hem de bu

sabırlı Aday’ı yetiştirir. Ancak sonunda iyice yaşlandığı için, vakfın tüm yetkisini bu kişiye verince, Asistan şaşakalır:

-Üstadım, oğlunuz da Aday kadar iyi yetişti. Neden bu görevi oğlunuza bırakmadınız?

-Çünkü Oğlum hiç tuvalet temizlemedi!

X                     X                     X

     Bazen medyada değişik grupların, insanların, bu vatanın gerçek sahipleri olduğunu yazdıklarını görüyorum. Bence bu vatanımızın gerçek mirasçıları, hiçbir çıkar gözetmeden bedel ödeyenlerdir. Diğerleri ya çıkar sahipleridir ya da kuru gürültü yapmaktadır.

     Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 22.02.2020