Hakan Türksoy
Oğlum bak git...

Yakın akrabalarımın yaşadığı ülkeye ister istemez sempati duymaya başladım.

Sosyal medyanın fotoğraf paylaşım uygulamasından bu ülkenin şehirlerini, doğasını, ekonomisini takip ederken milli futbol takımı da benim ikinci takımım oldu. Zamanla arkadaşta edindim.

Arkadaşlarla sentence translator (cümle çevirici) yardımıyla yazışıyorum. Yani kopyalıyorum, yapıştırıyorum. Fakat bazen zorlanıyorum.

Çünkü Türk gibi düşünüp aklımdan geçeni yazmaya kalkınca cümle çevirici algılayamıyor. Örneğin; bir gün yeri geldi  "Deve ve diken" konusunu yazdım. Cümle çeviricinin beyni sulandı(!)

Ciddi konularda sorun yaşamıyorum. Bu arkadaşlarla aylarca sohbet ettikten sonra koronavirüs haricinde hiçbir ortak özelliğimizin olmadığı kanısına vardım.

Yani koronavirüsü bir kenara attıkları zaman onlarda hiçbir sorun kalmıyor. Biz koronavirüsü kenara attığımızda geriye kalanları buraya yazmaya kalksam yazım daha da uzayacak...

Uzatmayayım geçen gün yeni biriyle tanıştım. Nerelisin, ne iş yapıyorsun? falan derken uzun bir mesaj yazdı. Bende işi cümle çeviriciye havale ettim.

Mesajı şöyleydi; "Ben Illuminati organizasyonun büyük ustasıyım. Illuminati nedir biliyor musun?"

Şaşırdım tabii. Çünkü böyle bir şey beklemiyordum. . "Yes" dedim ama hemen arama motorundan Illuminati sayfasını açtım.

Illuminati, güya dinin getirmiş olduğu ön yargılara, batıl inançlara ve sosyal hayat üzerinde getirmiş olduğu olumsuz birçok etkiye karşı koyan zamanla adı kötü olaylara karışmış bir örgüt.

Neyse bu usta "bize katılmak ister misin? demez mi! Tam ağzımı bozacakken aklıma Türk misafir perverliği geldi. 

"Usta iyi şeyler düşünmüyorum bu hususta" yazıp çevirdim. Cümle çevirici bunu tam çeviremedi tabii. Tuhaf şeyler yazmaya devam edince ona kısaca "Look son go" yazdım....  

Türkçesi "oğlum bak git!" olsa da cümle çevirici  "bak git oğlum!" diye çevirdi.

Fakat adam anında kayboldu. Demek istediğim şu; "Bak" başta ya da sonda bile olsa elin Illuminaticisine fark etmiyor, anında anlıyor(!)

Bu yazıyı yaklaşık bir saatte yazdım. Bilim insanları koronavirüs'ün Avrupa'da her 17 saniyede bir can aldığını söylüyor. Buna Türkiye'de dahil.

Yani ben yazımı bitirene kadar 4 insanı kaybettik. Keşke daha çabuk yazsaydım.

Yazı Tarihi : 21.11.2020