Hakan Türksoy
Ordinaryüs profesör

Belediye başkanlarının performansı daha çok halk arasındaki davranışlarıyla ölçülüyor.

Rahmetli Osman Tabak eski tabirle bu işlerin Pir'i idi.  İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu tüm Türkiye'ye hatta Dünya'ya bu işin ordinaryüs profesörlüğünü gösterdi.

Kadir Başkan'da bu konuda çok iyi. Kimya mühendisi olduğu için "bir cebimden mühendis, bir cebimden müteahhit çıkarırım" demedi ama halk arasında olma konusunda Osman ağabeyinden geri kalmadı...

Fakat son günlerde dikkatimi çeken bir şeyler var. Kadir Başkan eskiden 100 metre mesafeden selam veriyordu, şimdi 10 metreden görmemeye başladı.

Maske var diyeceksiniz. Geçin maskeyi... Maskeliyken bile herkes birbirini tanıyor.

Zaten hayali karakter Senör Zorro (İtalyanca tilki demek) tamamen palavraymış. Bence içlerinde en delikanlısı Örümcek Adam(!)

Sadece görme ve selam verme konusu olsa üstünde durmazdım. Kadir Başkan geçen yıla kadar aynı anda beş kişiyle farklı konularda sohbet ediyordu...

Geçen gün göz göze geldiğimiz halde beni tanımadı. Tekrar karşılaşmak için bir tur attım, bu kez tanıdı.

Yazılarını okuyorum dedi. Sonra yanındakini gösterip bak, beş kişiyle konuşuyorum esprisini yaptı o kadar.

Oysa eskiden yanında üç-beş kişi varken bile hatır sorardı.  Bir şey sorduğumda hemen omuzuma dokunup sen iyi misin? derdi(!) 

Her defasında aynı şeyi beklemekle haksızlık yaptığımı düşünebilirsiniz. Ama, yedi yıldır bu böyleydi. Üstelik ayda en az iki-üç kez telefonla konuşmuşluğumuz var.

Hadi beni geçin... Aynı anda beş kişiyle sohbet ederken bir kişiye düşmesine ne demeli?

Peki ne oldu da böyle oldu..? Ya "Yüksek tepelere ev kurmasınlar" başlıklı yazıma bozuldu.

Ya da yoruldu.  Kadir Başkan'ın saygı çerçevesinde yapılan eleştirilere açık biri olduğunu bildiğim için kalpten ve iyi niyetle yazılanlara bozulacağını sanmıyorum. 

Bence Kadir Başkan yorgun.  Çünkü 7 yıl boyunca her sabah 4'te kalkıp Tekirdağ'ın ilçelerini dolaşmak, sonra bir İstanbul, bir Ankara yollarına düşmek, televizyon programlarına katılmak, aynı anda beş kişiyle farklı konularda konuşmak hiç kolay değil.

Sonra işin içinde hem yaşı, hem de 7 sayısının hikmeti var.  Ben normal karşılıyorum... 

Yarın Ramazan ayı başlıyor.  Kadir Başkan'ın Ramazan ayında dinlenip eski performansına kavuşacağını umuyorum.

Ramazan ayı oruç tutan, tutamayan herkese bir muştu, kalbimize teselli, ruhumuzu karanlık ruhların baskısından ve koronavirüs illetinden kurtulmaya vesile olsun…

Lütfen maske, masefe ve hijyene çok dikkat edelim. Bu virüs bir günde 24 bin her dakika 15 kişiye bulaşıyormuş.

Yazı Tarihi : 10.04.2021