Hakan Türksoy
Perşembenin gelişi...

Kadın Ritmik Cimnastik Grup Milli Takımımız Avrupa Şampiyonu oldu.

"Perşembenin gelişi çarşambadan bellidir" misali... Artistik branşla gelen madalyalardan sonra ritmik cimnastiğin patlama yapacağı belliydi.

Tek kanallı günlerden bu yana imrenerek izlediğimiz bu ve benzer spor dalları üvey evlat muamelesi görmelerine rağmen Avrupa'yı ve dünyayı yakalamaları çok önemli.

Bu büyük başarı koronalı günlerde birçoğumuza moral oldu. Ne yazık ki; onlarca televizyon kanalı ve gazete olmasına rağmen bir-iki kanal ve gazete dışında gerekli ilgi gösterilmedi.

Bu ilgisizlik koronadan öncede vardı. Bir kesimin bu gibi branşlara neden ilgisiz olduğunu anlamak hiç zor değil.

Şimdi bile başarıdan çok jimnastik mi cimnastik mi? tartışmasını başlattılar. Bunun nedeni pazar akşamı Fenerbahçe'yi yenen Beşiktaş'ın BJK (Beşiktaş Jimnastik Kulübü) amblemi.

Jimnastik Fransızcadan geliyor... 1960 yılında yavaşlayan TDK (Türk Dil Kurumu) cimnastiği kabul etmiş. Günümüzdeki TDK' ya göre doğrusu Jimnastik. Fakat federasyon cimnastiği kullanıyor.

Biraz karışık bir durum. Ben karışıklığa rağmen bir Fenerbahçeli olarak Beşiktaş taraftarına saygımdan Jimnastiği kullanıyorum...

Bu başarı koronalı günlerde birçoğumuza moral olsa da asla gevşemeyelim. Bilim insanları maske, sosyal mesafe ve hijyen konusunda aylardır uyarıyorlar.

Bende hemen her yazımda "İstanbul bize çok yakın adeta iç içeyiz" diyerek maske takmayanları uyardım.

Artistlik yapıp inat ettiler, takmadılar. Örnek gösterilen Tekirdağ'da vaka sayısı %100 arttı.

Sürpriz olmadı çünkü perşembenin gelişi çarşambadan belliydi.

Yazı Tarihi : 30.11.2020