Hakan Türksoy
Sadakatsiz

İstanbul'da yaşayan Tekirdağ kökenli film eleştirmeni genç arkadaşım sosyal medyadan yazdığı mesajda Süleymanpaşa'da çekilen "Sadakatsiz" adlı dizinin çok izlendiğini söyledi...

Çok uzun zamandır dizi film izlemiyorum ama gazetelerden Süleymanpaşa'da dizi film çekildiğini göz ucuyla okumuştum.

Film eleştirmeni Tekirdağ kökenli olunca filmin konusunu merak ettim. Yanılmadım tabii.

Çünkü tahmin ettiğim gibi konu dış ülkelerde çekilen bir diziden alınmaydı. Zaten adından da filmin konusunu tahmin etmek çok kolay.

Yanlış anlaşılmasın sadakatsiz deyince akla-kadın erkek ilişkisi geldiği gibi genelde aldatan erkeğe sadakatsiz deniyor. Halbuki türlü... huy gibi türlü... sadakatsizlik var(!)

Ancak sadakat ve vicdan tek yumurta ikizi gibidir. Sadakatsizliğin olduğu yerde vicdanı, vicdanın olmadığı yer de sadakati hiç aramayın...

Doğrusu vicdansızlığın kralını görmüş, yaşamış biri olarak vicdan kısmı beni daha çok ilgilendiriyor... Göbeğini kaşıyanların bol olduğu yerlerde vicdan sorunu yaşandığı zaten biliniyor...

Tabii bunları genç eleştirmen kardeşime söylemedim. Çünkü o dizi sayesinde Süleymanpaşa'nın reklamının yapıldığına seviniyor...

İki-üç yıl evvel genç yazarlarımızdan Barış Terkoğlu'da Tekirdağ'ın reklamını "Kale" başlıklı yazısıyla yapmıştı..

Terkoğlu yazısında şöyle diyordu; "Tekirdağ belki de “kale” yorumunu en rahat yaptıran kent. Seçimlerin kaderini belirleyen İstanbul’un yanı başında, halihazırda 12 belediyesinin tamamını CHP’nin yönettiği bir büyükşehirden söz ediyoruz.

Bu açıdan İzmir dahil başka bir örneği yok. Deniz kenarında olmak mı, Batı’ya yakın durmak mı, yoksa Rumeli tarzı yurtseverlik mi?"

İnanın bu yazıyı ilk okuduğumda kendimden utandım. Çünkü yıllardır Tekirdağ'da yaşayan, üstelik yazarlığa soyunmuş biri olarak Tekirdağ'ı böyle tarif edememiştim.

Fakat şimdi "iyi ki tarif edememişim" diyorum. Çünkü tarif edilen kalenin kast edildiği biçimdeki  surlarında gedik açıldı.

Uzatmayayım önce "Kale" şimdi de "Sadakatsiz" Bence reklam reklamdır, iyisi kötüsü olmaz. 

Yazı Tarihi : 17.11.2020