Hakan Türksoy
Sekizlik dans hareketi

Herkes bal arılarının birbirleriyle nasıl iletişim kurduğunu merak ediyordu...
Bende çocukluğumdan bu yana arılara ilgi duyuyorum. Ta... o zamanlar Cumhuriyet Sineması'nın bahçesinde açan ballı babalara konan bal arılarının hareketlerini merak ediyordum.
Aradan neredeyse 60 yıl geçti...  Bilim insanları nihayet bal arılarının nasıl iletişim kurduklarını çözdü.
Bal arılarının birbirleriyle iletişim kurmak istediklerinde bazı şık dans hareketleri yaptığı zaten biliniyordu.
Şimdi bunu sekizlik dans hareketi olarak açıklıyorlar. Sakın 9-8 Roman havasıyla karıştırmayın. Çünkü arılar eller havada oynamıyorlar. Bu sekizlik başka sekizlik. 
Bir tür sallanma hareketiyle birbirleriyle iletişim kuruyorlar. Yıllar önce bende bu sallanma hareketini fark etmiştim(!)
Bilim insanları, arıların kolonilerinin geri kalanına polenleri nerede bulabileceklerini söylemek için yaptıkları bu sallanmaların kodunu çözmüşler.
Sallanma dansını, çiçeklerin yerini bildirmek için kullanıyorlarmış. 
Bir arı iyi bir kaynak bulduğunda, kovana geri dönüp diğerlerine yiyeceği nerede bulabileceklerini söylemek için petek üzerinde sekizlik bir hareket yapıyormuş.
Bu arada kırsal alanlardaki bal arılarının yiyecek bulmak için şehirdeki arkadaşlarından yüzde 50 daha fazla seyahat ettiğini bulmuşlar. 
Kırsal kesimdeki arıları insanın köylüsü, çiftçisi gibi düşünün! Ancak kırsal alanda toplanan polenle şehirden toplanan polen arasında bir fark bulamamışlar.
Bilim insanları bunun şehirlerdeki park ve bahçelerden kaynaklandığı söylüyor. Yani şehirlerdeki park ve bahçeler hem görsel açıdan, hem de arılar için çok faydalı oluyor... 
Bilinçli insanlar arıların Dünya'daki ekolojik dengeyi koruduğu çok iyi biliyor.
Keşke arılar gibi dayanışma içinde olsaydık. Bulduğumuz yiyecek kaynağını yerini göstermesek bile paylaşırdık.
Günümüzde bulduğu kaynağı göstermek, paylaşmak bir yana kolonidekilerin elinde olanı bile  almak için türlü türlü şık olmayan sallanma hareketi yapanlar var.  Üstelik yalanda söylüyorlar.
Allah'ın yarattığı her canlı değerlidir ama, bazıları olmasa da olur, arılar olmazsa olmaz.

 

Yazı Tarihi : 13.10.2021