Hasan Akarsu
“ŞEREF MOTEL” (*)

M. Caner Alper 1970 İzmir doğumlu olup Endüstri Mühendisliği’ni bitirir. Okumaya ve yazmaya olan tutkusu sürer, film çeker, senaryo yazar. Öykü, anı ve oyun kitaplarından sonra “Şeref Motel” romanıyla okurlarına ulaşır. Yazar bu romanında İzmir yakınlarındaki Şeref Motel’e sahip olan ailenin yaşamını yansıtır.

          Romanda benöyküsel anlatım vardır ve anlatıcı Cem, ailenin küçük oğludur. Baba, dinsel kurallara bağlı olarak yaşarken çocuklarına sanatla adam olunamayacağını söyler. Anne Sevgi, çok kardeşli bir aileden gelir. Cem’in ağabeyi Cihan da motelde yaşananlara tanıklık eder. Ailedekiler geçmişleriyle övünürken savrulmalar yaşanır ve “ânı yaşamak” ilkeleri olur. Anlatıcı Cem’in ailesi otomobilleriyle son kez Şeref Motel’e gittiklerini bilir. 1960’ların başlarında yapılan motelin sonu gelir. Motelin yıkıldığını gören Cem, başa dönerek motelin en parlak yıllarından başlayıp yıkılışına kadar geçen sürede yaşananları anlatır. Ailedeki kardeşler Şeref, Sevgi, Nezaket, Nazire, Saadettin ve Doğan’dır. Şeref, bonkör, küfürbaz ve herkesi sevindiren biri olarak tanınır. İstanbul’da askerken Şeref’i at üstünde gören 16 yaşındaki Fikriye, ona âşık olur. Ailesi vermeyince kaçıp trenle Ağrı’ya giderler. Adı önceden Mehpare’yken aile ona Fikriye adını verir. Şeref’in iş yaşamı nedeniyle aile birçok yere yerleşir ve son olarak İzmir’de kalır. Oğulları Ümit doğar, Fikriye onu büyütürken Şeref, başka kadınlarla ilişki kurar. Fikriye gerçeği bilse de olanlara katlanır.

       Anlatıcı Cem, motelin yapılışını anlatırken belediyeden yasal izin alınmadığını, ancak turuncu zarf içinde saklanan bir “kayıp belge” olduğunu bilir, onu gizler. Yapım sırasında günümüzdeki gibi rüşvet verilir. Cem, motel çalışanlarını da tanıtır. Hasan Usta, Garson Osman, Emin Usta en çok adı geçenlerdir. Şeref’in oğlu Ümit büyür, Ülker’le evlenir ve 1980’li yıllarda motelin işletmesini üstlenirler. Şeref Motel, o yıllarda “aşk ve mutluluk yuvası” olarak bilinir. Evlilik cüzdanının sorulmadığı bir moteldir ve bir gecelik eğlenceler yaşanır. Anlatıcı Cem, sekiz odalı motelin her odasını ayrı bölümlerde yansıtır. Şeref dayısının odasındaki kitapları okumayı sever. Fikriye akıl sağlığını yitirir. Şeref Hakkı ölür. Saadettin Dayı, batakçı olup içkisi ve gece yaşantısı vardır. Motelin zarar etmesine neden olur. Cem’in çocukluk arkadaşı olan altı yaşındaki Tülin’e sarkıntılık eder, Cem’i yüzme bilmezken denize atar, ağabeyi Cihan’ı döver. Sevilmeyen bir tiptir. Miras paylaşımında payını aldığı söylenip dışlanır. Doğan ise CHP’den milletvekili olur. Ailenin kökeni araştırılırken de tartışmalar yaşanır. Anlatıcı Cem’in kadınsı eğilimleri başlar. Ümit’le on yıldır evli olan Ülker, “arsız sülâle” dediği aileden ve “maço” bildiği Ümit’ten kurtulmak için boşanır, geçmişini sorgular, liseden arkadaşı Cenk’i anımsar. Daha sonra parfüm işine girerek yükselir. Cem, liseyi bitirir, üniversitede istediği bölümü kazanır. Aileden uzaklaşmak ister, babasıyla yüzleşir. “Baba kabullenici, anne mutsuz”dur. Sevgi Hanım da eşi tarafından aldatıldığını düşünür. Cem, annesine yanıldığını kanıtlar. Motel sürekli zarar ettiği için çözümü Cem’in babası bulur. Motel kiraya verilir, arsaya müşteri bulunup satılır. Sonunda motel yıkılır. Saadettin Dayı’nın sarhoşken denizde boğulduğu gizlenir, oteldeki 8 numaralı odada ölü olarak bulunur. Emin Usta, olayın cinayet olduğunu ve Cem’in babası tarafından denizde boğulduğunu söyler. Anlatıcı Cem, ailesinin “kısır yaşamını” beğenmez, özgürleşmek ister. Otobüsle İzmir’e dönerken koltukta yanına oturduğu, İngiltere’den gezmeye gelen üniversite öğrencisi Meir’le tanışıp ona ilgi duyar.

        Yazar M. Caner Alper, Şeref Motel romanında motelin enkazıyla ailenin enkazını birlikte yansıtır. Ailenin tarihinde, ülkenin tarihini de anlatırken yakın geçmişte yaşananlara tanıklık eder. Aile kişilerinin yaşantılarında, herkesin kendisinden izler bulabileceğini söyleyebiliriz.

 

(*) Şeref Motel-M. Caner Alper, Roman, Doğan Kitap, 1. Baskı, Haziran 2020, 166 s. 

(Cumhuriyet Kitap, 08 Ekim 2020)        

Yazı Tarihi : 16.10.2020