Hasan Akarsu
“SONRA SESİN REYHAN” (*)

Duran Aydın 1960 Adana doğumlu olup şiirleri ve yazıları birçok yazın dergisinde yayımlanır. Birçok yapıtı ve ödülü olan ozan, seçme şiirlerini kapsayan “Sonra Sesin Reyhan” ile okurlarına ulaşır. Ahmet Özer, onun şiiri için “Sessiz, içe kapanık, yalın bir söylem” saptamasını yaparken gerçeği yansıtır. Onun şiiri her ozan gibi kendi toprağının ürünü olup imge zenginidir. Yağmur avluları, mavisiz yalnızlık, koynunda uzak kışlar vb. daha ilk şiirinde kendini gösterir.

          Ozan, yalın ve öz bir söylemi benimser. Gereksiz sözcük kullanmaz. Gönlünü ilkyazda ateşleyen bir avuç reyhan kokusunu duyumsar. Sevgilisinin sesinde fesleğenin kokusunu duyumsamak bir duyarlılıktır kuşkusuz. Sevgiliden ayrı olmak zordur, öldürücüdür ve aşk yakıcıdır. Sevgiliye seslenişinde bir incelik vardır:” Usul akar karanlıkta gözlerin/ Yorgun bir nehirdir ay ışıklı/ Dolaşır ovalarında içimin/ Yüzümde çözülür yüzün sevgili…” (s.12). Dağların çığlığını sesinde duyumsarken, yüreğini çatlatan hüzünler yüklenir. Ömrünü kuşları eksilen ağaca benzetirken ölümü düşünmeden edemez. Sevilerin, ayrılıkların, umudun, direnişin şiirini fısıldar sürekli. “Hiç doğmadık güneşler peşinde” koşar.

        Ozan, toplumcu bir duyarlılıkla, emekten yana düşünceleriyle şiirini beslerken acılara tanıklık eder. Sivas yangınını unutamaz: “Unutmak denen kanayışın/ Yanar yüzü Madımak’sa/ Ülkem! dağların şehlâ bu yüzden/ Yarlarından ölüm düşer temmuza…” (s.31). “Yağmurun söyleyemediğini” söyler yaralı coğrafyasında ve boyun eğmez kimseye. “Yakamıza yapışan kırılgan yıllardan” usandığımızı ve yüreklerimizin aşk içinde olduğunu belirtirken yoldaşlarını koruyup kolladığını da belirtir. Çiçeksiz sevgilerden yakınır. Sonsuz ayrılıkların hüznüyle dokur şiirlerini. “Yürek kapanını” bilir ve “Kör sessizlikten” yakınır. Gezi Direnişinde oğullarını yitiren analara seslenirken ölümün kirlettiği ne varsa, onlara ilenç duyar. Yurdunun ilkyaza çıkmasını ister.

       Duran Aydın, önceden yazdığı şiirlerinden seçtiklerine yeni yazdıklarını da ekleyip seçme şiirler kitabı yapmakla iyi etmiş. “Sonra Sesin Reyhan”daki şiirlerin, onun şiir çizgisini, şiir anlayışını tam olarak yansıttığını söyleyebiliriz.

 

(*) Sonra Sesin Reyhan- Duran Aydın, Seçme Şiirler, Yazılı Kâğıt Yayınları, Nisan 2019, 62 s.

(Çini Kitap, Bursa, Kasım-Aralık 2019)

Yazı Tarihi : 18.06.2020