kani alp
SU GELİR GÜLDÜR GÜLDÜR…

Her yıl olduğu gibi aşrı yağışlar ülkemizde ki yerleşim alanlarının plansızlığını ortaya koymuştur. Yağan yağmurlar sonucu yerleşim alanlarında ki olumsuzluklar her zamanki gibi bu senede basına konu oldu.

Örnek verecek olursak Bursa ilimizde yüzlerce ev su altında ve selde yaşamını yitiren vatandaşlarımız, İstanbul (Esenyurt) yine sular altında kalan evler ölen ve mağdur olan insanlar. Bunun gibi Türkiye’nin çeşitli yerlerinde benzer manzaralara hep birlikte şahit olduk.

Bu tür sel felaketi haberlerinde önceliği çeken iller içerisinde olan Tekirdağ son yıllarda yapılan altyapı çalışmaları sayesinde (bilhassa Süleymanpaşa ilçesi) bu tür felaketlerden uzak kalmayı başardı.

Büyük şehir olan Tekirdağ’ımızın merkez ilçesi olan Süleyman Paşa yıllarca ulusal basında bile sel ve su baskını haberleriyle yer bulmuştur. Merkez ilçemizde kuzeyden güneye akan beş tane büyük dere bulunmaktadır. Bu dereler her büyük yağmurda taşarak büyük hasara sebep olmaktaydı. Son yıllarda bu tür haberlere rastlamamaktayız. Bu da benim dikkatimi çekerek sebep ve sonuçlarını araştırmaya itti.

Birazda teslimiyetçi yapıya sahip olan bizler bu tür felaketleri inancımız gereği Allah’ın takdiri deyip geçiştiriyorduk. Felaketlerin olmaması için alınması gereken önlem ve tedbirleri ikinci plana itiyorduk. Büyük şehir olan Tekirdağ’ımızın başına belediye başkanı olarak gelen Kadir Albayrak bunun böyle olamayacağını ve olmadığını bizlere ispatladı.

Her belediye başkanı gösteriş için yer üstü çalışmalarına önem verirken, Kadir başkan kimsenin ne olduğunu anlamadığı ne yapıldığını görmediği alt yapı çalışmalarına (kanalizasyon, su ve derelerin ıslahı) büyük kaynak ayırarak hız verdi ve görülen o ki başarıyla tamamladı.

Yağan yağmurlar Türkiye’nin birçok şehrinde felaketlere yol açarken, daha önce birçok kez bu felaketleri yaşamış olan Tekirdağ’ımız bu felaketleri hissetmeden atlattı. Sonuç olarak ilerisini görerek tedbir alıp gerekli yatırımları yapmanın ne kadar önemli olduğu ortaya çıktı.

Tekirdağ’ımız da (Süleymanpaşa) yakın tarihimize kadar olan bu sel felaketlerini bilen insanlar yapılan işlerin değerini takdir etmektedir. Bu olaylar da bize doğa felaketlerine karşı alınacak tedbirlerin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

İkinci döneminde de Tekirdağ Büyük Şehir Belediye Başkanlığını yapmakta olan sayın Kadir Albayrak ’ın yapmış olduğu yatırımlar neden halk tarafından tekrar seçilip takdir gördüğünü göstermektedir.

İlimiz bir merhum Osman Tabak bir de Kadir Albayrak dışında sabah ezanında kalkıp gece yarılarına kadar çalışan, devamlı halkıyla iç içe olan başkan pek görmemişti. Sonuç olarak ülkemizi saran bu şiddetli yağış ve sel felaketleri bize Kadir başkanın şehrimiz için ne kadar değerli çalışmalar yaptığını tekrar hatırlattı.

Yazı Tarihi : 27.06.2020