Hakan Türksoy
Tavşan Şakir

Süleymanpaşa'da marka olmuş isim ve yerler var. İsim olarak araştırmacı yazar rahmetli Mehmet Serez, rahmetli Civatacı Ali ve yine rahmetli Börekçi Faris en önemlileri. Yer olarak Direkleraltı ve Sinemalar Sokağını örnek verebilirim.

Süleymanpaşa'da hassas alet ya da minik bir civata lazım olduğu zaman hangi esnafa sorsanız sizi  Civatacı Ali'ye, canınız lezzetli bir börek çektiğinde kime sorsanız Börekçi Faris'e yönlendirir.

Edirneli dostlarıma "Börekçi Esat" gibi dersem olayı daha iyi anlayacaklar. Civatacı Ali'ye örnek Cilingirler Çarşısında var. Sonra Edirnelilerin rahmetli Oral Onur'u varsa Tekirdağlıların da Mehmet Serez'i var. Arada küçük bir fark var. Tekirdağlılar Mehmet Serez'in yaşarken heykelini dikti.    

Direkleraltı adı üzerinde direklerden geliyor. Sinemalar Sokağını'nın gerçek adı Şükran Sokak.

Bu sokakta eskiden sinemalar varmış. Her yerde olduğu gibi sinemalar zamanla kapanmış. Şimdi yerlerinde açık otopark var.  Bu sinemalara da Edirne'deki Maarif ve İnci Sinemalarını örnek gösterebilirim. Süleymanpaşaya geldiğinizde birine Şükran Sokağı sorun yarım saat düşünür. "Sinemalar Sokağı" dediğinizde anında tarif eder(!)

Zaten benim yaş gurubumdaki Tekirdağlılarla bu sinema  konusunda çok iyi anlaşıyoruz. Onlar maceralarını anlatmaktan ben dinlemekten yorulmuyorum(!)

Sinemaların yerinde şimdi otopark var demiştim. Bundan beş yıl önce bu otoparkta adı Şakir olan kahverengi evcil bir tavşan yaşıyordu. Sokak esnafına ve insanlara o kadar çok alışmıştı ki; gel desen geliyor, kendini sevdiriyor, elden yemek yiyor, git desen gidiyordu.

Herkesin sevgilisi olmuştu. Bende fotoğrafını çekip sosyal medyada yayınlamıştım. Fakat Tavşan Şakir bir gün aniden ortadan kayboldu.  O gün bugündür kendisinden haber alamıyoruz.

Biliyorsunuz sosyal medya bilhassa en çok beğeni alan anıları hatırlatıyor. Geçen gün tam Sinemalar sokağında yürürken bana Tavşan Şakir'i hatırlattı. Duygulandım tabii.

O duyguyla çevre esnafına gösterdim. Kimse ilgilenmedi iyi mi. İşte o an duygularımızı yitirdiğimizi ve ne kadar vefasız olduğumuzu bir kez daha anladım.

Doğrusu kabahat bende. Kasaba, lokantacıya tavşan gösterilir mi? Bu zamanda Dolar göstereceksin(!)  Esnaf psikolojisinin farklı olduğunu biliyorum ama vefa hepimize lazım.

Çünkü her yerde karşımıza çıkıyor.

Yazı Tarihi : 27.08.2020