Hakan Türksoy
Tavuk kanadı

Eskiden "tavuğun neresini seversin?" dediklerinde derisini, gerisini diyen çoktu.

Yüzüne bakmadığımız tavuk kanadı sonradan moda oldu. Yol boylarında açılan Kanatçı Osman, Kanatçı Kamil, Kanatçı Baba gibi ustalar tavuk kanadını sektör haline getirdi...

Bir süre sonra Türk zekası tavuk döneri yarattı. "Delikli demir bulundu mertlik bozuldu" misali..

Tavuk döner et dönerin iktidarına son verdi. Hiç unutmuyorum 25 yıl evvel doğulu bir vatandaşımız Çorlu'da sokak arasında tavuk dönerci açmıştı.

Baştan burun kırın eden Çorlulular tavuk dönerin fiyatına fazla dayamadı. Tavuk dönerini o kadar çok sevdiler ki o tavuk dönerci memleketten akrabalarını çağırmak zorunda kaldı ve o sokak boydan boya tavuk dönerci oldu..

İlk çıktığı günden bu yana çalışan kesimin ve asgari ücretlilerin vazgeçilmezi olan tavuk dönerin iktidarı sürüyor....

Çok değil iki-üç yıl önce bir kardeşimiz işyeri açmaya kalktı. İşyeri derken insan beynine hitap eden ve daha çok okumayla ilgili bir sektöre girmeye kalktı.

"O işe girme kardeşim. Hayatın boyunca tavuk dönere mahkum olursun" dedim.

Tabii her genç gibi büyük sözü dinlemedi. Şimdi üç öğün tavuk döneri yiyor.

Gençlere hep tavuk döneri örneğini verdim. Birçoğu beni dinlemedi. Dinlememelerini kafama takmadım ama arkamdan konuşmalarına çok üzüldüm. Yine de bana ne demedim.

Pandemi öncesi öğlende tavuk döneri, hafta sonları çoluk, çocuk mangalda tavuk kanadı yaşam biçimimiz olmuştu.

Fakat Londra Metropolitan Üniversitesi’nin yaşları 6 ile 10 arasında değişen çocuklar üzerinde yaptığı araştırmaya göre, tavuk kanadı yiyen çocuklar daha agresif hale geliyormuş.

Yiyeceklerin davranışları ne yönde etkilediğine dair yapılan araştırmaya göre özellikle bu yaştaki çocuklara tavuk kanadı yedirilmemesi öneriliyor.

“Yemek yerken yüzün aldığı şeklin davranışları etkilediği” iddia ediliyor.

Agresif, yüzü asık bir toplum olmamızın nedeni tavuk kanadı olmasın?(!)

Merak etmeyin, bu dünya Kanuni Sultan Süleyman'a bile kalmamış tavuk dönere de kalmaz. Kanadın kilosu 36 lira olunca tavuğun da, kanadının da koltuğu sallanmaya başladı.

Fakat bir süre daha devam edecek gibi görünüyor. Biz tavuğun tırnaklı ayaklarını ve ibiğini çöpe atıyoruz ama Uzakdoğulular tırnaklı ayağı ve ibiği kızartıp yiyor.

Böyle giderse sırada ayak ve ibik var. Bilhassa İbik dönerine hazırlanın....

Yazı Tarihi : 20.03.2021