Hasan Akarsu
Tehlikeli İlişkiler ve Diğerleri

          “Tehlikeli İlişkiler”

        1988 ABD-İngiltere ortak yapımı filmin yönetmeni Stephen Fears, oyuncular: Glenn Close (İsabell), John Malkovich (Sebastian), Michelle Pfeifer (Madame Tou), Keanu Reeves (Raphael) vb. En iyi uyarlama senaryosu ödüllü filmin konusu psikolojik romanlardan da alışık olduğumuz, doktorun hastasına ya da hastanın doktoruna âşık olmasıdır. 1904-1913 yılları arasında geçer olaylar. Dr. Jung’a getirilen akıl hastası kadın Spilrein bir süre sonra doktoruna tutulur. Doktor evli üç çocuk sahibidir. Eşi güzeldir. Hasta kadın çocukken tecavüze uğramış, etkisinden kurtulamamıştır. Dr. Jung, hastasını iyileştirmek için Dr. Freud’la sorunları paylaşır, ondan yardım görür. Hastasıyla sevişir, bunalıma girer. Hasta kadın onunla başka bir ülkede yaşamayı bile önerir. Dr. Jung da ailesinin huzurunu kaçırdığı için mutsuz olur. “Hasarlı bir çocukluk”, “kendi içinde bir yürüyüş” değerlendirilir.

       “ Dr. Strangelove”

         1964 yapımı eski bir filmdir. Yönetmen Stanley Kubrick olup Peter George’un Kırmızı Alarm romanından uyarlanır. En iyi film Oscar’ını alır. Oyuncu adlarını vermeden konusuna geçersek Ruslar’ın ABD ile nükleer savaşını, soğuk savaş döneminde yaşanan bir yanlışlığın nasıl sıcak savaşa dönüşeceğini işler. “Savaş, politikacılara bırakılamayacak kadar önemlidir” yargısını doğrular. Yetki aşılarak verilen yanlış şifre acil savaş planına geçilmesini gerektirir. ABD uçakları saldırıya geçer ve durdurulması sırasında zor anlar yaşanır. Saldırı geri çevrilirken “var olmanın saflığı” yaşanır. Savaş uçaklarının donanımı, savaşçıların yeterliliği filmin ilgiyle izlenmesini sağlar.

      “Barselona, Barselona”

         Filmin yönetmeni Woody Allen olup oyuncular: Vicky (Rebecca Hall), Cristina (Scarlett Johanssen) vb. Filmde Barselona’nın ve İspanya’nın Oviedo kasabasının güzelliklerini izleriz. Konusu aşk ilişkilerinin çarpıklığı üzerinedir. Eşinden ayrılmış Cristina ile arkadaşı Vicky (nişanlı) birlikte akrabalarına gidip gezerler. Bir yemekte gördükleri ressam Antonio ilgilerini çeker. Onunla tanışıp birlikte Oviedo’yu gezerler. Ressam, yine ressam olan eşi Elena’dan ayrılmıştır. Bu iki kadını da elde etmeyi başarır üstelik Vicky nişanlıdır. Ressamın boşandığı eşi Elena da bunalımdadır. Eski eşini o kadınlarla görünce kavga başlar, büyür. Sonra üç kadın da anlaşmaya varır. Nişanlı olan Vicky nişanlısıyla evlenir. Kadınların tatminsizlikleri yeni sorunlar doğurur vb. Film, kapitalizmin bozduğu değerleri yansıtması bakımından ilgiyle izlenir. (01 Şubat 2021, Tekirdağ)

                                                                       

Yazı Tarihi : 08.02.2021