Hakan Türksoy
Tek yöne devam...

Aylak bakkal veresiye defterini karıştırırmış. Bende son günlerde arşivimi karıştırmaya başladım.

Benimki aylaklıktan değil. Eski yazılarımın güncelliğini koruması hoşuma gidiyor. Üç yıl önce yazdığım "Çift yön falan..."başlıklı yazım onlardan biri.

"Bir kentin ne denli bayındır olduğu ve uygarlık düzeyi, aşağıdan değil yukarıdan, yerden değil gökyüzünden görünür. Uçaktan ya da kuşbakışıyla." (Gülün yangını Mine Kırıkkanat)

Çocukluğumda Kırkpınar zamanı Edirne'ye Türk Hava Kurumu'nun pır pır denilen uçakları gelirdi.

Meraklı Edirnelilere bir hafta boyunca havadan şehir turu yaptırırlardı. Bende bu uçaklara binip Edirne'yi havadan izleme imkanı buldum.

Gerçekten bir kentin ne denli bayındır olduğu ve uygarlık düzeyi, aşağıdan değil gökyüzünden belli oluyor.

Edirne'yi havadan ilk kez görünce çok heyecanlanmıştım. Bilhassa 500 yıl evvel İspanya'dan gelen Yahudi vatandaşlarımızın yoğun yaşadığı, benimde doğup, büyüdüğüm Kaleiçi semti havadan harika görünüyordu.

Kaleiçi dahil Edirne'nin tüm cadde ve sokakları adeta kalemle çizilmiş gibiydi...

Aradan yüzyıllar geçmesine rağmen Edirne'de bu düzen bozulmamıştı. Bozulmadığı gibi hiçbir siyasetçi oy uğruna çarpık kentleşmeye izin etmedi.

Ne yazık ki; Süleymanpaşa'da tam tersi olmuş. Meydan düzenlemesi adı altında yapılan yıkımlar, Eski Pazar Sokağı ve çevresindeki tuhaf binalar,  daha da önemlisi yakın geçmişte şehir içine yapılan AVM çarpık kentleşmenin sürdüğünü gösteriyor. Süleymanpaşa trafiğinin Arap saçına dönmesinin nedeni çarpık kentleşme." 

Bu yazımın hemen sonrası yerel seçim çalışmaları başladı. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi trafiği rahatlatmak amacıyla Hükümet Caddesini tek yön yapmıştı. Hükümet Caddesi esnafı trafiğin tek yön olmasından çok rahatsızdı. Seçim çalışmaları sırasında Hükümet Caddesi'ni bir iki ay içinde  çift yön yapacağız diyenler seçimi kazandı ama verdikleri sözü tutamadılar.

Hükümet Caddesi hala tek yön(!)

Yazı Tarihi : 28.11.2020