Muhsin Durucan
Tekirdağ Böbrek Vakfı’nda Etkinlik

Öğretmen bir muma benzer,

Kendini tüketerek başkalarına ışık verir.”

Ruffuni

 

*

 

Oldukça düzenli, hazırlıklı ve özenli planlanan etkinlik, gençlik yıllarını milli eğitime adamış şimdilerin emekli öğretmenlerinin yanında vakıf üyelerinin yer almaları ile gerçekleşti.

 

Program, öğretmen Şeniz Ünal sunuculuğunda uygulandı. Ünal’ın öğretmenlikle ilgili aktardığı güzel sözleri yanı sıra okuduğu o özgün şiiri alkış topladı!

 

Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Şube Başkanı Ülkü Eşkinat, açılış konuşmasını coşkuyla ve mutlu olduğunu da belirterek sundu!

 

Ülkü Eşkinat; özlü, coşkulu ve içerikli ara ara seslenişleriyle etkinliğe yer yer renk kattı! Her yıl bu tür değerlendirmelerle değişik konukları onurlandırdıklarını belirtti.

 

***

 

26 Kasım Salı 2019 tarihinde Türk Böbrek Vakfı Tekirdağ Şubesi Öğretmenler Günü Kutlama Programında plaket (Onurluk Belgesi) verilen adlar şunlar oldu:

 

1- Rahatsız olduğu belirtilen Ahmet Has adına kızlarına verildi.

2- Rahmetli olan Nadir Yılmaz adına eşi, oğlu ve kızına verildi.

3- İstanbul’dan davet edilen şahsım Muhsin Durucan’a verildi…

 

Tekirdağ’da görev yaptığım yıllarda Ahmet Has ve Nadir Yılmaz ile Tekirdağ Öğretmenevi’nde söyleştiğimiz günlerimize dönüş oldu. Onları ve o günleri bugün tazeliğinde anımsadım!

 

Vakıf üyeleri Öğretmen Eray Kara, Süheyla Meker ve Namigar Başbuğoğlu, öğretmenlik temalı duygusal konuşmalarını yaparak alkış aldılar! Kimi emekli öğretmenler, söz alarak öğretmenlik anılarından aktarımda bulundular.

 

Uğraştaşım Yücel Coşkun, Tarsus’un Yenice Belediyesi tarafından düzenlenen yarışmada ‘Barış ve kardeşlik’ Şiir Ödülü Birinciliğine değer görülen şiirini okudu.

 

Öğretmen Gömeç Göçmen yönetiminde öğretmenlikle ilgili marşların eşliğinde devam eden program, ikramlarla ve masa başındaki söyleşiler sonrasında son buldu. Vakfın sekreteri Esra Gültat, salonda olsun ikramların ulaştırılmasında olsun koşturmaca ve konuklarını ağırlamasıyla takdir topladı!

 

***

Mevcut öğretmenlerin mesleki bilgi ve güçlerini artırmak için gerekli önlemleri almak amaçlı şöyle sesleniyor genç yaşta ölen ve ölümü ile Atatürk’ü ağlatan Milli Eğitim Bakanı Mustafa Necati:

 

Okuttuğundan çok okumayan bir öğretmen çabuk yıpranır, ihtiyarlar ve bezginlik getirir. Okumaya, araştırmaya ve incelemeye düşkün ak saçlı bir öğretmen devamlı genç ve dinçtir.”

 

***

 

Eğitimci ve Macar Dostluk Derneği Yönetim Kurulu Üyesi Sedat Kaplan ile söyleşimiz, enine boyuna sürdü. Geçmişte birlikte olduğumuz dostları anımsadık. Anılar depreşti, denebilir. Gömeç Göçmen ve Ülkü Eşkinat ile birlikte ve olumlu sözcüklerle şimdilerde 6. kitabı yolda olan Rektör Ağabeyim Yazar Prof. Dr. Poyraz Ülger’in kulakların çınlattık!

 

Öğretmenler Gününü anlamlaştıran özgün bir şiirle yazımı sonlandırayım.

 


Öğretmenim 

 

Ben bir gülüm, sen bahçıvan

Çok açarsam eser senin, 

Misk kokarsam hüner senin, 

Ama bir de soluversem, 

Günah senin, günah senin Öğretmenim… 

 

Ben tohumum, çiftçi sensin 

Çok sularsan ürün senin

Bol olursam verim senin 

Ama bir de çürütürsen 

Hata senin, hata senin Öğretmenim… 

 

Ben elmasım, sarraf sensin

Pırlanta isem, emek senin 

Parlıyorsam, yaldız senin 

Ama bir de parçalarsan 

Kırık senin, kırık senin Öğretmenim…

 

Ben boş defter, kalem sensin 

Doğru yazsan, yarın senin 

Güzel yazsan, ikbal senin

Ama bir de karalarsan 

Vicdan senin, vicdan senin Öğretmenim…

 

Ben öğrenci, sen öğretmen 

Başarırsam hüner senin 

Kazanırsam zafer senin 

Ama bir de kaybedersem 

Yok diyecek başka sözüm 

Yorum Senin, yorum senin Öğretmenim… 

 

Hatice Kültür

Yazı Tarihi : 05.12.2019