Hakan Türksoy
Tekirdağlı Gazi Hasan Paşa...

Cezayirli olarak tanınan Kaptan-ı Derya Gazi Hasan Paşa aslen Tekirdağlıdır. 
Rahmetli tarihçi yazar Mehmet Serez sağ olsaydı 1715 Tekirdağ doğumlu Hasan Paşa'nın hangi mahallede doğduğunu bile söylerdi...
Hasan Paşa'nın çocukluğunda çok yaramaz olduğu söyleniyor. Büyük ihtimalle hiperaktif bir çocuktu. 
Ben Hasan Paşa'nın hangi mahallede doğduğunu aşağı yukarı tahmin edebiliyorum(!)
Asker ocağına giren Hasan Paşa ayağının tozuyla Avusturya Savaşı'na katılmış ve ilk savaşında yiğitlikler göstermiş.
Bir değil bir çok yiğitlik göstermiş. Asker her zaman yiğittir. Zaten yiğit olmasa asker olmaz. Güya yiğitliğe soyunan bir kerelik yiğitlerle, yiğitlikleri fos çıkanları da biliyoruz...
Neyse, Gazi Hasan Paşa Avusturya Savaşı'ndan dönünce bir gemi ile Cezayir'e gitmiş. 
Ne kadar yaman bir yiğit olduğunu daha yoldayken gösterince yıldızı iyice parlamış...
Arapları yıldırınca düşmanları da çoğalmış tabii. Bu durum karşısında Padişah III. Mustafa zamanında geri dönerek kaptan olmuş. İşte bu nedenle kendisine Cezayirli diyorlar... 
Cezayirli Hasan Paşa Ruslarla yapılan Çeşme Deniz Savaşı'nda büyük ün kazanmış. Sonra Limni ve Midilli adalarını Rusların elinden alarak Çanakkale Boğazını güven altına almış.
Kazandığı zaferler sonrası  Üç Tuğlu Vezir ve Kaptan-ı Derya olan Hasan Paşa, 1785 yılında denizlerde bayrak gezdirmeye başlayan Amerikan Donanması'na ait bir savaş gemisini ele geçirmiş ve yapılan anlaşmalar sonrasında Amerika'yı vergiye bağlamış.
1788 Osmanlı-Rus savaşında Kaptanı Derya, Serasker ve Sadrazam olarak önemli hizmetlerde bulunan Hasan Paşa'nın çok yaman bir vezir olduğu söyleniyor.
Nerden nereye? Yani yaramaz çocukluktan çok yaman vezirliğe uzanan bir ömürden bahsediyorum..
Dikkatli bir tarihçi olan Cevdet Paşa ile Netayic-ül Vukuat yazarı ve Enveri Tekirdağlı olduğunu ortaya çıkarmış.
İster Tekirdağlı ister Yozgatlı olsun bütün gerçek yiğitler bizim. Fakat Tekirdağlıların ağzından Gazi Hasan Paşayı hiç duymadım.
Tekirdağlı Gazi Hasan Paşa'nın bir özelliği daha var. Aslanları çok seven paşa bağlamadan yanında gezdirdiği aslanıyla  ünlü.
Yanına yaklaşabilenlerin tir tir titrediğini söyleniyor. Demek ki yiğidin yanında aslan, ya da aslanlar olacak...
Aslanı ile gezen Dünya tarihinde Amerika'yı ilk ve son kez vergiye bağlayan Kaptan-ı Derya Tekirdağlı Gazi Hasan Paşa'nın ruhu şad, mekanı cennet  olsun.

Yazı Tarihi : 16.09.2021