Hakan Türksoy
TESKİ Destanı

Karadenizli müzisyen Volkan Konak'ın Cerrahpaşa şarkısının hikayesine bilmeyen yoktur. 
Şarkı dediğime bakmayın bu işten anlayanlar Cerrahpaşa için destan ya da ağıt diyor...
Babasının Cerrahpaşa Hastanesi'nde hayatını kaybetmesi üzerine yazılan bu eser yıllar geçmesine rağmen dinleyen herkesi hüzünlendiriyor..
Cerrahpaşa Hastanesi o yıllarda çok ünlüydü. Fakat başka bir hastanede olabilirdi.
O zaman bu hüzünlü destanın adı da farklı olacaktı. Kısmet böyleymiş. 
Allah kimseye kötü hastalık vermesin. Doktorları, hastaneleri başımızdan eksik etmesin... 
Tarihi ve paşalı isimleri seviyorum. Örneğin; Kahramanmaraş, Şanlıurfa, Gaziantep. Paşalılardan Gazi Osmanpaşa ve bizdeki Süleymanpaşa gibi...
Bu paşalardan biri Plevne Kahramanı diğer paşa Rumeli Fatihi... 
Ne yalan söyleyeyim Tekirdağ Büyükşehir olduktan sonra il merkezine Süleymanpaşa adı verileceğini duyduğumda yadırgamıştım. Çünkü ben 29 yıl önce Tekirdağ'a gelmiştim. 
Tekirdağlılarda yadırgamıştı. Hatta ilk günlerde Süleymanpaşa olmasını istemeyenler imza toplamaya kalktı ama kimse imzalamadı(!)
Zamanla Rumeli Fatihi Süleymanpaşa adının ne kadar isabetli bir karar olduğunu anladık tabii. 
Adı heykelciye çıkan bir dönem önceki Belediye Başkanı Ekrem Eşkinat'ın Rumeli Fatihi Süleymanpaşa'nın elindeki okla heykelini yaptırmasına kimse itiraz etmedi.
Şimdi başta Tekirdağlılar olmak üzere Süleymanpaşa'ya gelenler bu heykelin yanında mutlaka fotoğraf çektiriyor. 
Esas konuya geleyim... Cerrahpaşa Destanı'nın içinde "herkesin bir derdi" var cümlesi geçiyor...
Bu hayatta herkesin bir derdi olduğu gibi ortak dertlerimiz var... Allah kimseye çaresi olmayan dert ya da dertler vermesin.
Şahsi ve ortak dertlerimiz bir yana Süleymanpaşa Belediyesi'nin bugünlerde en büyük derdi TESKİ (Tekirdağ Su Kanalizasyon İdaresi) 
Süleymanpaşa Belediye Başkanı TESKİ diyor, başka bir şey demiyor...  "Yaptığımız yolları, döşediğimiz asfaltları bozan TESKİ paramızı da vermiyor.
Sürekli kazı ve tamir yaparak birilerini zengin ediyor. Ben şikayet etsem siyaset olur. Kadir ağabey soruşturma açsın" diyerek tüm gönüllere hitap ediyor...
Her gün koronavirüs yazısı olmaz. Olayın ciddiyetini anlayan anladı.  Anlamayanlar bundan sonra hiç anlamaz. Demek ki farklı yollarla anlatmak gerekiyor.
Neyse olay Süleymanpaşa'da geçtiği için aklıma Cerrahpaşa Destanı geldi. Cerrahpaşa gibi olmasa da Süleymanpaşa Belediye Başkanı'nın iddialarından burada da bir TESKİ destanı ya da ağıtı yazılabilir.
En azından unutulmaz, nesilden nesile aktarılır...

 

Yazı Tarihi : 30.09.2021