Hakan Türksoy
Tezgah

Çok izlenen televizyon kanallarından birinin sabah haberleri yorumcusu "ben tezgahı toplarken siz şunu izleyin" diyerek programı kapatıyor.

Bu arkadaş espri yaptığını sanıyor ama tezgah dediği aydın insanların umutla izlediği televizyon kanalının program masası.

Ekmek teknesi tezgahları küçümsediğimi sanmayın ama tezgah var, tezgah var. 

Özellikle son yıllarda tezgah ön plana çıktı ve farklı anlamda kullanılır oldu.

İnce hesap, hassas tartı, birazda tereyağından kıl çekmeye benzeyen çok güzel hareketler sonunda birileri menfaat sağladığında ya da istemediğimiz bir şey gerçekleştiğinde kafamız karışıyor ve "bu işte bir tezgah var" diyoruz. Sonra olayı çözüyoruz ama iş işten geçmiş oluyor.

Pazar ya da balıkçı tezgahlarının olmazsa olmazı terazi değil mi? Kantarın topuzu, terazinin dirhemi. Şimdiki elektronik terazilerin çipi ya da devresi. Bunlar şaştığı zaman zarar veriyor.

Tabii önce vatandaşa zarar veriyor. Farklı kullandığımız tezgah olayının birde argosu var. Onu ne siz sorun ne ben söyleyeyim(!)

Bizde gündem her gün değişiyor. Nasıl değiştiğini sanıyorsunuz?

Sonra bu tezgah işinin yereli ulusalı yok. İyi ya da kötü ne yaşanıyorsa hepimiz etkileniyoruz. Yerelden bir örnek verip bende tezgahımı toplayayım(!)

Bakın benim de tezgah dediğim yer yüzlerce abonesi ve okuyucusu olan 96 yıllık gazetenin birinci sayfası. Bu saygısızlıktan başka bir şey değil. Zaten benimki sehven oldu. Özür diliyorum(!) 

Dikkat ederseniz bugünlerde "tezgah" ve "sehven" karşımıza çok çıkmaya başladı.

Neyse, geçenlerde Marmaraereğlisi'nin DSP'den Ak Partiye geçen Belediye Başkanını konuştuk.

DSP'den aday olup seçimi kazandığında 25 yıllık CHP'li başkanı koltuğundan etmişti.

Zaten kazanacağı araç konvoyundan belliydi. Çünkü DSP İktidardayken bu kadar aracı bir araya toplayamamıştı. Bu işte ne olduğunu yazmama gerek var mı?

Bu gidişle daha çok tezgah göreceğiz. Benden bu kadar.

Yazı Tarihi : 14.10.2020