Hasan Akarsu
THE NOTEBOOK (NOT DEFTERİ) FİLMİ

 ABD-Kuzey Karolayna’daki kıyı kasabası Seabrook’ta geçen bir aşk öyküsünü anlatan Not Defteri filmi 2004 yapımıdır. Olaylar 1940’lı yıllarda geçer. Oyuncular: Rachel (McAdams), Ryan (Gasling), James (Marsden) vb. Mucizeler yaratan bir aşktır yaşanan. Konusu bizim Yeşilçam filmlerini anımsatır. Zengin ailenin kızıyla yoksul ailenin oğlu arasındaki aşka, zengin aile izin vermeyince olanlar sürükleyici bir biçimde işlenir. 

             Filmin konusu iki kanaldan işlenir, yürütülür. Genç âşıkların yaşlılıklarında huzurevindeki durumları, gençliklerinde yaşadıklarıyla birlikte yansıtılır. Huzurevindeki yaşlı adam Duke (Noah), yaşlı ve unutkan kadın Bayan Hammont’a (Allie) her gün bir romandan bölümler okur. Romandaki olaylar onların gençliklerinde yaşadığı aşkın öyküsüdür.

             Aşkın gücü 

           Zengin aile yazın kıyı kasabasındaki yazlıklarına gelir. 17 yaşındaki kızları Allie, kereste atölyesinde çalışan genç Noah ile tanışır, birbirilerini severler. Kızın ailesi tedirgin olurken diğer yandan da yaz aşkı deyip avunur. Ancak iki gencin aşkı ciddidir. Aile yazlıktan erken ayrılır. Noah, sevgilisi Allie’a bir yıl boyunca her gün mektup yazar ve hiç karşılık alamaz. Ondan umudunu keser. Kızın annesi gelen mektupları alıp saklar ve kızın ilişkisini kopardığını sanır. İlerde bu gerçekle de yüzleşir, mektupları kızına verir ve ondan özür diler. Bu sırada savaş çıkar. Noah, savaştan yara almadan dönerken arkadaşı Fin ölür. Allie da Lon adlı bir gençle tanışıp sevişir, nişanlanır. Babası, Noah için evini satıp yardım eder. Onun düşü olan çiftlik evini satın alıp onarmasını sağlar. Noah ile Allie o ahşap evde de sevişmişlerdir. Anıları vardır. Onarıldıktan sonra evi gören Allie, Lon’u bırakıp Noah’a gelir, yeniden tutkuyla sevişirler. Araya ailesi girse de nişanlısı Lon’dan ayrılıp Noah’ı seçer ve yedi yıl sonra yeniden kavuşurlar. Allie’ın annesi de gençlik aşkını anımsar, sevdiği kişi basit bir işçi olduğu için ailesi onunla evlenmesini engellemiştir. 

       Not Defteri filminde, gençlik aşklarının ailelerce engellenmesinin acıları vardır. Aşkın sevenlere her şeyi yaptıracağı anlatılır. Allie’ın heyecan dolu yaşama sevinci her genci anılarına götürür kuşkusuz. 

 
Yazı Tarihi : 18.12.2020