Hakan Türksoy
Trakya kardeşliği

Koronavirüs aşısı tüm ülkeyi, DSİ'nin (Devlet Su İşleri) hazırladığı proje ile Meriç Nehri suyunun Tekirdağ'a akıtılması Trakya'yı ilgilendiriyor.

Birde Cumhurbaşkanı'nın imzasıyla Resmi Gazete'de yayımlanan sit alanı kararları var.

İstanbul'un Beykoz ilçesindeki bazı yerler, Isparta'da Eğirdir ve Gölcük Krater Gölü, Mersin'de Alata Sahili ve Manisa'da bir bölge Doğal Sit Alanı ilan edilirken Tekirdağ'ın Süleymanpaşa ilçesi Altınova Mahallesi sınırları içerisinde bulunan bazı alanların kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesi kararı verildi.

Doğrusu sit alanı kararını görünce Süleymanpaşa'nın adeta yüz karası olan metruk evlerden kurtulduğumuzu düşünmüştüm. Pandemiden olsa gerek bu kararlar arasında Süleymanpaşa'nın metruk evleri yok.

Fakat deprem konusunda Tekirdağ'ın en riskli yerleşim yerlerinden biri olan Altınova Mahallesi'nin kentsel dönüşüm ve gelişim proje alanı ilan edilmesine sevindim.

Bugün kapının önünden ayrılmadan yerelden yazacağım(!) Rahmetli annem "kapının önünden ayrılma. Sakın setlere gitme" derdi. Tekirdağlılar setin ne olduğunu bilmez.

Set dediğim yer bizim mahallenin dibinden akan Tunca Nehri'nin taşkınlarını önlemek için yapılmış bir çeşit toprak duvar.

Sete gitmeye mecburum çünkü Tunca Köprüsü'nü geçip Meriç Nehri'nin kıyısına gideceğim...

Trakya'da yaşanan kuraklıktan en fazla Tekirdağ etkilendi. Yer altı su kaynakları tükenmek üzere.

DSİ'nin hazırladığı proje ile yılda 227 milyon metreküp Meriç Nehri suyu Tekirdağ'daki Organize Sanayi Bölgeleri'ne ulaştırılacak. Projeye göre Edirne, Tekirdağ arasına 3-4 metre çapında 160 kilometre boru hattı döşenecek... Böylece karayolu dışında boru yoluyla da birbirimize bağlanacağız(!)

Edirneliler hiç endişelenmesin. Zaten Arda, Tunca ve Meriç birbirine kavuşup Saroz Körfezine boşalıyor. Birazda Tekirdağ'a boşalsın. Trakya kardeşliği böyle bir şey işte.

Sit alanı ve metruk evler konusuna gelince... 29 yıldır Tekirdağ'da yaşıyorum. Metruk evlerden kurtulma konusuyla ilgili çok proje duydum. Biri hariç hiçbirinden etkilenmedim.

İki seçim önce bir sağ partinin Süleymanpaşa Belediye başkanı adayıyla röportaj yapmıştım.

"Metruk evlerden kurtulmak çok kolay. Metruk evin önünde alt yapı ayağına iş makinası çalıştırırız. İş makinasının kepçesi yanlışlıkla bu eve çarpar." demişti.

Şimdiye kadar duyduğum en güzel proje buydu. Seçilemediği için çok üzülmüştüm(!) 

Yazı Tarihi : 06.01.2021