Hakan Türksoy
Tsunami tatbikatı...

Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olası bir afet sonrası toplanma alanlarında kullanılmak üzere 6 adet Konteyner Tuvalet satın aldı...
Olası afet dedikleri Tekirdağ depremi.  Bu yıl Karadeniz Bölgesi'nde yaşanan sel, hortum gibi afetler Trakya tarihinde görülmediği için tüm hazırlıklar deprem için yapılıyor...
Daha önce ceset torbaları, toplanma alanlarıyla başlayan depreme hazırlık nihayet tuvalet aşamasına geldi...
Doğrusu tuvalet deyip geçmeyelim... Afet durumlarında tuvalet büyük ihtiyaç.
Fakat pilot bölge olarak Süleymanpaşa seçildiği için diğer ilçelere gelmesi zaman alacak gibi görünüyor...
Seyyar tuvaletler şimdilik Hürriyet, Altınova, Çınarlı ve 100. Yıl Mahallelerindeki toplanma alanlarında hazır bulunuyor.
Tuvaletler kul yapısı olunca "buna da şükür" demek bence egoistlik olur. Zaman kaybetmeden diğer ilçelere de seyyar tuvaletlerden alınması şart.
En kısa zamanda alınmazsa bu iş Süleymapaşa'ya yeni alınan otobüs ya da iş makinesi gösterisi gibi olur.
Depreme hazırlık seyyar tuvaletle sınırlı değil tabii. Binaların yenilenmesi başta olmak üzere  bütün hazırlıkların tamamlanması gerekiyor.  
Yazımı hazırlarken Yunanistan'da 6,5 büyüklüğünde deprem oldu. Bizde de her an olabilir...
Üstelik deniz kenarında yaşıyoruz... Bilim insanları yıkıcı deprem sonrası tsunami olabileceğini söylüyor. İsterseniz isim ve adreste vereyim; Kocaeli Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Jeofizik Mühendisliği Bölüm Başkanı Prof. Dr. Bülent Oruç, Marmara Denizi'nde yıkıcı depremde oluşabilecek tsunaminin kıyıya yakın kişileri, araçları ve canlıları denize sürükleyebileceğini öngörüyor...
Büyük denizlerdeki gibi  tsunami olmasa bile bizim sahili ve özellikle sahil dolgu alanı  yerle bir edecek kadar tsunami olabilir.
Tsunamiden kurtulmak için yüksek yerlere kaçmaktan başka çare yok. 
Bu nedenle hiç zaman kaybetmeden seyyar tuvaletleri tüm ilçelerde tamamlayıp, Süleymapaşalılara tsunami tatbikatı yaptırmak şart.
Hazırlık, tatbikat demek, hayat kurtarmak demek.  

 

Yazı Tarihi : 27.09.2021