Hakan Türksoy
Türlü türlü huy...

Dönüp dolaşıp konu yine aşıya geliyor... Nasıl gelmesin?

Hayatımız, özgürlüğümüz, geleceğimiz aşı olmamıza bağlı.

Helal hoş olsun sağlıkçılarımız aşı oldu. Doktor, hemşire, hasta bakıcıların dışında hastane ve sağlık merkezlerinde çalışan memurlar, koruma görevlileri de aşı oldu.

Doktorlar, hemşireler, eczacılar bundan sonra ne yapacağını çok iyi biliyor. Fakat aşı olan memur, koruma görevlisi gibi bazı arkadaşların kurallara uymadığı görüyorum.

Lütfen bu arkadaşları uyaralım. Umutla beklerken duyduğumuz olumsuz haberler zaten moralimizi bozuyordu, bir de bu arkadaşlar bozmasın.

Tek aşıya bağlı olmak bir yana vatandaşa yetecek miktarda aşının gelmemesi hepimiz endişelendiriyor.

Bu arada virüs mutasyona uğrayıp duruyor. Aşı bize gelene kadar kış kışlığını (.... ..........) yapar misali bu virüsün duracağı yok. Kim bilir daha kaç defa mutasyona uğrayacak?

Aşının mutasyonlu virüse etkili olduğunu söylüyorlar ama, üretimi yavaşlatmaları hayra alamet değil.

Bakın mutasyon derken şimdi de 'suş' olayı çıktı. Bakteri veya virüslerin farklı alttürlerine ve aralarında genetik farklılıklar bulunan gruplarına ¨suş¨ deniyor.

Sadece virüslerde değil fare ya da sıçan şuş'u da var. Fakat sıçan suş'u genetik olarak aynı canlılardan oluşuyor ve buna "inbrend" deniyor.

Bizdeki ibret ya da ibretlik sözü galiba buradan geliyor(!) Çünkü şuş dedikleri akrabalar arasındaki huy, düşünce farkı gibi bir şey.

Şöyle izah edeyim. Şerefsiz  bir babanın çocukları iyi insan olabiliyor ya da tam tersi.

Bir de aynı bedende türlü türlü huyu olanlar var. İşte en tehlikelisi bunlar.

Anladığım kadarıyla bu koronavirüsün de türlü türlü huyu var.  Yine de moralimizi fazla bozmadan, kurallara uyarak sakince bekleyelim. 

Elbet bir gün bizde aşı olacağız... 

Yazı Tarihi : 21.01.2021