Hakan Türksoy
Ummak ya da ummamak

Ne güzel demiş eskiler "umma ki küsmeyesin"

Sonra aykırı bir şair çıkmış "umut fakirin ekmeği umar ha umar!" demiş.

Ummak doğuştan var olan bir duygu. Tabii ummak var ummak var. Bazen umduğunu bulamamak var.

Shakespeare "to be or not to be"(olmak ya da olmamak) demiş. Bizde yıllardır "to hope or not" (ummak ya da ummamak) arasında gidip geliyoruz...

Bugünlerde vatandaşın ne umduğu bir yana, Kapaklı ve Süleymanpaşa Belediyelerinin 2021'den ne umduğu konuşuluyor.

İki belediye daha şimdiden Büyükşehir Belediyesinden şikayetçi. Şikayetlerini ya da itirazlarını basın yoluyla dile getirdiler.

Ak Partili Kapaklı Belediye Başkanı Mustafa Çetin; "CHP'li Tekirdağ Büyükşehir Belediye Meclisi'nde kabul edilen Büyükşehir Belediyesi'nin 2021 bütçesi "Kapaklı'yı hesaba koymayan, hizmeti düşünmeyen bir anlayışla ayrımcılık yapılan bir bütçe" olduğunu iddia etti.

AK Partili Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel ise; "Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 2021-2022 yılı bütçesine büyük tepki göstererek, "Büyükşehir Belediyesi'nin 1 katrilyonluk bütçesinden Süleymanpaşa'ya koca bir sıfır" dedi.

Biri ayrımcılık yapıldığını, diğeri '0' yani hiçbir şey verilmediği iddia ediyor.

Tabii buradaki '0' mecazi anlamda kullanılmış. Gerçek '0'ın ne olduğunu vatandaşa bir sorsunlar?

Neyse ummak ya da ummamaktan yola çıkarak iddiaların doğru olup olmadığını umudun kaynağına yani Büyükşehir Belediye Başkanına sordum.

Bana aynen şunları söyledi. "Bundan bir ay önce Ak Parti Çorlu İl Kongresinde konuşan Süleymanpaşa Belediye Başkanı Cüneyt Yüksel Çorlulara seslenerek Büyükşehir Belediyesi'nin Çorluya yardım etmediğini söyledi. Şimdi tam tersini söylüyor. Takdiri vatandaşlara bırakıyorum"

Tamam da ummaktan küsen vatandaş ne yapsın?

Yazı Tarihi : 01.12.2020