Hasan Akarsu
YALNIZLIĞIN ROMANI: “YALNIZ” (*)

Zeynep Kaçar 1972 Lüleburgaz doğumlu olup MSM Tiyatro ve İÜ Dramaturji Bölümü’nü bitirir. Oyunları olan yazar, Kabuk’tan sonra ikinci romanı Yalnız ile okurlarına ulaşır. Romanda olaylar 1989 ile 2019 tarihleri arasında Bursa ve İstanbul’da geçer. Konusu yönünden de Reşat Nuri’nin Yeşil Gece romanını anımsatır. Anlatıcı Feray (Mehlika) olup birinci tekil kişi ağzından olayları ileriye gidiş ve geriye dönüşlerle anlatır.

           Feray, lise yıllarında müziğe ilgi duyar ve arkadaşlarıyla (Özden, Gül, Ebru, Mert, Özlem) Olvos Grubunu kurarlar. Tayyare’de ilk konserlerini verirler. Özlemleri Rock Star olmaktır. Üniversite yılları da aynı sevdayla geçer. Yanlış bir evlilik, ya da evlendikten sonra eşlerdeki bozulma, yaşamın yönünü olumsuz olarak değiştirir. Feray’ın yaşamı buna iyi bir örnektir. Doktor Veli Kaplan’la mutlu bir evlilikten sonra Bursa yıllarında Veli’nin Numancılar Tarikatı’na girmesiyle yaşamları alt üst olur. Fizik Öğretmeni olan Feray, eşinin baskısıyla öğretmenliği bırakmak zorunda kalır. Kızı Defne’yi büyütürken tarikat, evlerine kadar girer. Yazar, bir tarikatın işleyişini, şeyhleri ve müritleriyle yansıtır.

             Feray kırık kalpler denizinde yalnız

         Müzik tutkusuyla, fen bilgileriyle yetişen Feray, tarikat elinde eve kapanınca bir açmaz içine düşer. Sahte kimlikle yaşamak zorunda kalır. Kızı Defne’yi kendisi büyütemediği gibi eşi Veli’nin ablası Havva, tarikat isteği doğrultusunda yetiştirir ki ilerde annesini tanımaz duruma gelir. Babası Veli, onu on iki yaşında Numan hocasına verir ve on beşinde de hocayla evlenir. Veli’nin evi tarikat evi olur, hastalar gidip gelirken doktorluğunu unutur. İçeride kapalı kalan Feray, çıkış yolu arar ve Veli’yi banyodayken asit dökerek öldürür, ortadan kaldırır. İstanbul’da kaçak olarak yaşar. Bursa’daki evlerinde Veli’ye yardımcı olan Esma’dan haberler alır. Tarikatın boğarak öldürdüğü kadınlar İznik’in bir köy kırsalında bulunur. Kayıp olan Veli aranır, bir izine rastlanmaz. Feray, İstanbul’daki kiralık evinde yaşarken üst kattaki gazeteci iki gençle tanışır. Baran ile Cihan ona yardım ederler. Bursa’daki tarikat cinayetlerini araştıran Baran, cinayet olaylarını çözer. Cihan ile Feray arasında aşk ilişkisi gelişir. Bu arada Feray, onu izleyen Numan’ın adamı Suriyeli’yi ve kızını büyüten Havva’yı da öldürür. İstiklal Caddesi’nde gençliğini ararken değişiklikleri gözler. Konser verme tutkusu depreşir. Onun sesinin güzelliğini fark eden Baran ile Cihan da destek olur. Konser öncesi liseli arkadaşı Özden, Feray’ı bulur, sarılırlar. Konseri heyecanla izler arkadaşı ve gençlik yıllarını yeniden yaşarlar. Feray yitirdiği yerde bulur kendini.

       Yazar Zeynep Kaçar, Doktor Veli’nin Cennet’le imam nikâhı yaparak evlenmesini, sonra onu boğarak öldürtmesini, çocuğu olmayan hizmetçisi Esma’yla yatarak ondan iki çocuk yapmasını anlatırken tarikata giren kişinin nasıl yoldan çıktığını tüm ilişkileriyle birlikte çarpıcı olarak yansıtır. Eşi Feray da kendini yitirirken, zamanı da yitirerek yaşar ve tarikatın yıkıcılığına iyi bir örnek oluşturur. Konserden sonra da “Sonsuz bir huzur, kuş olup konuyor omzuma. İçimde bir ferahlık… Feray’ım ben, bütünlüklü bir Feray” (s.216) diyerek kimliğini bulduğunu belirtir. “Yalnız” romanı, günümüzde tarikatların işleyişini gözler önüne sererken, din sömürüsüne karşı insanımızı uyanık olmaya çağırır.

 

(*) Yalnız-Zeynep Kaçar, Roman, Doğan Kitap, 1. Baskı, Mart 2021, 216 s.    

(Yeniden Türk Dili Dergisi-Dijital-İstanbul, Temmuz-Ağustos 2021) 

Yazı Tarihi : 13.10.2021