Hakan Türksoy
Yanlışın mumu...

Büyükşehir Belediye Başkanı ve Süleymanpaşa Belediye Başkanı arasındaki tatlı rekabetin dozu son günlerde iyice arttı. Birbirlerini hem sevmeleri, hem de yalancılıkla suçlamaları vatandaşın dikkatini çekti. Şimdi herkes acaba aralarında bir şey mi var? demeye başladı. 

Bu işte acaba falan yok. Ak Parti ilk seçimde Büyükşehir Belediyesini almak istiyor. CHP hem Büyükşehir'i hem de kaybettiği ilçeleri geri almak istiyor. O bir "şey" bu işte.

Biz bu şeyle meşgul olurken çok şey oluyor.  Ama önce bir konuya açıklık getirmek istiyorum. "Bir şey" bitişik mi ayrı mı yazılır? TDK'ya (Türk Dil Kurumu) göre "bir" her zaman bitişik yazılır. Fakat işin içinde "şey" varsa ayrı yazılır. Demek ki; şey çok önemli.

Örneğin; sağlık merkezinde muayene oluyorsunuz ya da ilaç yazdırıyorsunuz.

Bir bakıyorsunuz maaşınızdan 50 Lira şey olmuş.  Devam edeyim; Dolardan bize ne ama Dolar yükseldikçe doğal olarak elektriğe, benzine ve doğal gaza da şey geliyor.

Doğal; "kendiliğinden olan, insan eliyle yapılmamış yapay karşıtı" demek.

Amerikan yapısı Dolar kendiliğinden yükselmiyor ama doğal olan dolar yükseldikçe bizim paraya bir şeyler olması.

Ekonomiden anlamam, matematiğimde iyi değil.  Buna rağmen bazı nedenlerden dolayı  Dolar ve  bizim ekonominin birbirine bağlı olduğunu anlıyorum.

TDK'ya göre "bir" her zaman bitişik yazılır demiştim. "Birbirine ya da birbirlerine" derken doğru olanı yaptım.

Bizde her zaman doğruya doğru, yanlışa yanlış. Çünkü yanlışın mumu yok ama,  yalancının mumu var.

Yazı Tarihi : 05.10.2020