Şafak LAYİÇ
YAŞLI AVUKATIN SEÇİMİ

Bazı meslekler vardır ki, bu işlerde para kazanmak, diğerlerine göre daha kolaydır. Bunların başında belki de “avukatlık” gelmektedir.

Avukat, hak ve yasa işlerinde yol göstermeyi, mahkemelerde, devlet dairelerinde insanların haklarını aramayı, korumayı meslek edinen kişilere verilen addır.

Acaba avukatların, suçu sabit insanları savunması, onların daha az ceza alması ya da ceza almaktan kurtulması için mesleki hünerlerini kullanması etik midir? Bu soru herhalde yüzlerce yıldan beri tartışılmıştır.

Bu konuda avukat arkadaşlarımı incitmek istemem; ama ben, eğer avukat olsaydım, suçunu sabit gördüğüm kişinin savunmasını ancak bir şartla alırdım; o da, bu kişinin hak ettiği cezanın almasını sağlamaktır.

Ancak bu etik yaklaşımı her avukat benimsemiş midir? Toplumumuzda yaşananları dikkate aldığımızda ve gerçekten etik değerlere sıkı sıkıya sarılmış avukatlarımızı ayırdığımızda, elbette yaşın yanında kuru odunlar olabileceğini de teslim etmeliyiz.

Para kazanmak, kendimizi ve ailemizi geçindirmek elbette meşru bir şeydir. Ancak bunun karşılığında, toplum ve bireylere zarar veren kişi ya da örgütleri savunmak, suçlarını örtmeye çalışmak, yalnızca avukatları değil, her bir vatandaşın insanlığını, namusunu sorgulamamıza neden olacak hassas bir durumdur.

Haksız ve suçlu olan güçlüyü savunmak, gerek avukatların, gerekse vatandaşların ahlaki çizgisini gösteren önemli bir mihenk taşıdır.

Bu konuda ünlü bir anekdot da vardır: Anlatılanlara göre, kariyer sahibi bir avukat, artık yaşlandığı için herhangi bir dava almamaktadır. Ancak bir grup genç avukat, ondan feyiz alabilmek amacıyla ününü duydukları bu kişiyi ziyaret eder.

İçlerinden birisi, evin eşyalarını pek mütevazı bulup şaşırır:

-Üstadım, siz zamanında çok büyük davalar almış ve kazanmış ünlü bir avukatsınız. Nasıl oluyor da böyle sade, hatta yoksul diyebileceğimiz

bir evde yaşıyorsunuz?

Ünlü avukat gülümseyerek cevaplar:

-Gençliğimde bazı davaları almam, suçluları savunmam için ayaklarıma büyük paralar yığdılar. Ancak onları almam için eğilmem gerekiyordu!

Hoşça kalın…

Yazı Tarihi : 05.05.2020