Muhsin Durucan
YAZAR, EMEKLİ REKTÖR, PROF. DR. POYRAZ ÜLGER’İN ARDINDAN…

31 Mart 2020 Gecesi Saat: 0.30… İnternet ortamında içimi acıtan bir haber okudum: “Beynimden vurulmuşa döndüm!” Derler ya… İşte anı yaşadım! Hüseyin Vatansever’in kaleminden çıkan tümceleri yayımlıyorum:

 

“Çok Sevgili Hocam Prof. Dr. Poyraz Ülger'i aniden kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşıyorum! Allah rahmet eylesin! Ailesi, sevenleri ve tüm öğrencilerinin başı sağ olsun! Üzerimizde ok emeğiniz var, hakkınızı helal edin Hocam!

 

Üniversitede her hafta dersiniz başlasın diye beklediğimiz, bir babaydınız, bizim için… Bize sadece tekniği, mühendisliği değil, doğru ve dürüst insan olmayı, çalışkan olmayı, mücadeleyi bırakmamayı ve her şeyden önce adam gibi adam olmayı anlattınız hep… Nurlar içinde uyuyun, benim aziz, çok kıymetli, canım Hocam… Saygıyla…”

***

Bir türlü inanamadım! Çok değerli bir insan, kaliteli 6 adet romanın yazarı, eşi benzeri olmayan, hümanist ve yiğit bir insandı! Etkin görevleri başarıyla sürdürdü. Namık Kemal Üniversitesinde Dekandı. Trakya Üniversitesinde Rektördü…

 

Sevdiğim insanlardan Ümit Kaftancıoğlu’nu, Uğur Mumcu’yu ve Ruhi Ekşi’yi yitirdiğimizde de aynı acıyı yaşadım! Ne ki Kaftancıoğlu’nun: “Ölüm hiç önemli değil… Yaşam var dağ gibi… Yaşam var gökyüzü, Deniz…” sözcükleriyle kendimi avutmaya çalıştım ve çalışıyorum.

 

Unutulmayacak güzel anılarımız, bir film şeridi örneği gözlerimin önünde seyretti. Üzüntümü anlatmam olanaksız! Sabaha dek yatağımda kıvrandım, durdum, uyuyamadım… Ölüm adın kalleş olsun! Işıklar içinde uyu Rektör Abi! Sevenlerine ve yakınlarına dayanma gücü diliyorum.

Yazı Tarihi : 02.04.2020