Prof.Dr. Nail YILMAZ
YÖK ve Sağlık Eğitimi veren Kurumlar!

Uzaktan (On line) eğitim alamayan öğrenci adedimiz 1.5 milyonu aşmış durumdaymış. Eğitimsiz kalmak, eğitimsiz bir toplum olmak ne korkunç bir manzara. Sekiz ay süredir devam eden  mücadele, öncelikle sağlıklı kalmak, yaşama mücadelesi vermek ile geçti. Başta ekonomik getirileri olmak üzere ne kadar çok sorunumuz oldu ve devam da ediyor. Çok yavaş tedbirler alıyoruz. Tüm kararların bilimsel ve gereksinim şartları üzerinden yapıldığını kabul ediyoruz. Ancak öyle mi oluyor. Hayır. Ben Tıp fakültesi hocasıyım. Bir Tıp öğrencisini pratik ders almadan on line eğitim ile yeterlilik kazandırıldığına  inanmıyorum. İnanmak ne korkunç. Bilimden ne için yararlanıyoruz. Birincisi hayatımızı kolaylaştırmak. Tıp öğrencisine pratik eğitim vermek; toplumun sağlığını korumak demektir. Tıp ile birlikte; diş, veteriner, eczacı, hemşire-ebe ve ilişkili olarak genetik, biyoloji, immünoloji, mikrobiyoloji ve diğerleri.. Bu sağlık ordusu fakülteleri açılacak, eğitime başlayacak, kendi imkanları ile planlamalarını yapacaklar. Öğrenci de, öğretim elemanı da, hatta veli’de bunu kabul edecek.

               Bu dallar on line eğitim ile yeterli bilgiyi alamazlar. Mutlaka pratik eğitimleri olmalıdır. Öğrenci ve veli kaynaklı ise, bir maskeyi kuralına uygun takmıyorsa, sosyal mesafeyi ayarlamıyorsa! Bu öğrenci bu meslekleri okumayacak. .. Bu sağlık ordusu fakülteleri açılacak, eğitime başlayacak, kendi imkanları ile planlamalarını yapacaklar. Öğrenci de, öğretim elemanı da, hatta veli’de  kabul edecek. Bu şartlara dünyanın akış politikalarına baktığımız da hazırlıklı olacağız. 31 Ağustos ta açılacaktı. 5 Ekim’e ertelendi. Niye! Ne değişecek bir ay da. Hiçbir şey olumlu yönde gitmeyecek. Mevcut şartlara uyacağız. Beş aydır 5 ders programı değiştirdik. .. Bu sağlık ordusu fakülteleri açılacak, eğitime başlayacak, kendi imkanları ile planlamalarını yapacaklar. Biz direkt uyugulayıcıları olarak çözümü her şart’a uygun olarak bir gece de hazırlıyoruz. YÖK gerekirse her sağlık kurumunu kendi kararlarına bıraksın, sadece denetlesin, biz yarışarak, birbirimizden kopya çekerek doğru yolu buluruz. Derslerimizi de, pratiklerimizi de Covid-19 kurallarına uyarak öncelikle öğrenci odaklı çözeriz.

               Çok basit 3 basit ana kuralı uygulamayanı pratiğe almayacağım. Kendilerinden istenilen kural zaten kendilerinin biraz sonra uygulayacağı ve öğreteceği kurallar. Uymayacak sa  doktor olmayacak. Mühendis olmayacak. Bu sağlık ordusuna bu yıldan itibaren teslim olmayacak mıyız? Bu yıl zaten şu veya bu bahane ile kolaylaştırılmış bir program ile geçtiler.. Tembel öğrencilerimiz hiç okumadan diploma da almak isteyebiliyorlar. Ooooh bedavadan ders geçtik diyenleri de gözlemliyoruz.  Sağlık Bakanı her akşam, azaldı, çoğaldı, riskli, dikkat edelim açıklamaları yapıyor. Bunlar boş laflar sıfır’a erişemediysen boştur. Bu bir öksürük refleksi ve onun ürünleri ile binlerce kişiye bulaşıyor mu? Geçiniz boş lafları. Ben hafta sonları mı köyümde geçiriyorum. Köy düğünleri oluyor. Duyuyoruz yetkili makamlar bir saat izin vermişler ve kurallar koymuşlar. Uyan var mı? Vallahi yok. Akşamüzeri 19.00 da başlıyor. Yeni günün 03’üne kadar.

               Biz eğitimciler olarak Tıp bilimleri içine hangi yeni bilgileri sokalım diye çaba sarf ediyoruz. Bunların başında Sosyal tıp uzmanları veya bunların dersini verenler geliyor. Bunlar da Komisyonlara alınmalı. Okullar yarıştırılmalı, ödüllendirilmeli. Özel okullarda mütevelliler her türlü kararları veriyorlar.  Kurallar ve yönergelere eğitimin direkt temsilcileri de katılmalı. Parayla aldıkları öğrencilerin bilgisayarını alsınlar. YÖK açıkladı programlar % 90’nın üzerinde dolmuş. Niye yapılmasın. Üniversiteler için de TSE kuralları konulmalı. Sınıf ve koltuklar cam paravanlar ile bölünmeli.. Ertelenen dersler sömestr tatilleri dahil kaldırılarak gerekirse hafta sonları da münavebeli (bunu kurum kendisi ayarlar) olarak telafi edilmeli. Bu konular için de bir bilim kurulu oluşturulmalı.

Tüm  öğrencilerimize ve öğretim elemanlarımıza sağlıklı bir yıl ve bol şans diliyorum.

Yazı Tarihi : 16.09.2020