Hakan Türksoy
Yürüyen teneke

Her sabah Trakya haberlerini inceliyorum... Koronavirüsle mücadele haberlerinin yanında sahte içki üretimi, gizli kumar oynatma, uyuşturucu kaçakçılığı haberleriyle birlikte trafik kazası haberleri hiç eksik olmuyor.

Tekirdağ'ın Malkara İlçesi traktör devirme konusunda ilk sırada yer alırken diğer kazalar anayollarda ve özellikle Trakya içlerindeki hemzemin geçitlerinde meydana geliyor.

Traktör devirme dahil kazaların birçoğu dalgın kafaların neden olduğu bireysel hatalardan kaynaklanıyor. Çiftçiye "tarlaya yalnız gitmeyin!" uyarıları da işe yaramıyor. İki gün önce Çorlu'da meydana gelen kazada otomobille kamyon çarpıştı, otomobil sürücüsü hayatını kaybetti.

Bu tip kazaları çok duyduk ama kazayı ilginç yapan kazadan sonra otomobilin haliydi.

Kazaya karışan otomobil "yürüyen teneke" dediğimiz eski model yerli üretim araçlardan biriydi.

Kaza sonrasındaki hali yürüyen teneke tabirini sonuna hak ediyordu.

Halbuki birçoğumuzun ömrü bu araçlarda geçti. İş hayatında bazı branşlar sürekli seyahat gerektirdiği için işe girerken sürücü belgesi şartı aranıyor. Sonra tecrübeye bakılmadan araç teslim ediliyor. Uzun yıllar ilaç sektöründe çalıştım. Hastane bahçelerinde iki aracın arasına park edemeyenleri gördüm. Bu arkadaşlar aynı zamanda şehirler arası seyahat ediyordu.

Kimlerle dans ettiğimizi düşünün! Ne yazık ki yürüyen tenekelerde erkek-kadın birçok genç arkadaşımızı kaybettik.

Şimdi ki yürüyen tenekelerde hiç olmazsa hava yastığı var. O zamanda hava yastığı olsaydı çok can kurtulurdu.

Birçoğumuzu Allah korumuş. Son zamlardan sonra yeni model yürüyen teneke sahibi olmak çok zor. Vatandaş "teneke, meneke yavaş yavaş giderim..." diyordu, hayal oldu.

Diğer yandan teknolojiye yürüyen çelik bile dayanmıyor. Motorlar küçük ama güçlü olunca araçlar adeta uçuyor... Yürüyen çelik namıdiğer Alman panzerinin ağaca çarpmış halini de gördüm.

O Alman panzerini ağaçtan kazımak zorunda kaldılar.

Panzer ya da yürüyen teneke hiç fark etmez, bu zamanda çok daha dikkatli olmak lazım.

Çünkü araç içinde gördüğünüz sürücü bazen aracın içinde olmayabilir(!)

Yazı Tarihi : 23.12.2020