Hakan Türksoy
Zirvenin yıldızı Tekirdağ

Biz TESKİ'nin (Tekirdağ Su ve Kanalizasyon İdaresi)  tamir amacıyla asfalta açtığı deliklerle, çukurlarla oyalanırken İstanbul'da çok önemli bir toplantı yapıldı.
Türkiye genelinden 160 belediye ve 300 kooperatifin katıldığı ve 3 gün süren zirvede, CHP'li belediyelerin tarıma verdiği destekler değerlendirildi.
Tarımsal kalkınmada bugünü ve geleceğimizi ilgilendiren üretici odaklı çözümler konusunda görüş alışverişinde bulunuldu.
Her şey bir yana bu zirve ya da toplantının yıldızı Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi dolayısıyla Tekirdağ idi.
Olayın ciddiyetini şöyle izah etmeye çalışayım... Marmara Denizi'nin altındaki fay hattı dibimizden geçmesine rağmen beklenen depreme İstanbul depremi diyenler, Türkiye tarımı dendiğinde "Tekirdağ" demek zorunda kaldılar.
Çünkü Tekirdağ'ın konumu ve tarım toprağı zenginliği ister istemez herkesi buna mecbur ediyor...
Hiç merak etmeyin en kısa zamanda Tekirdağ depremi de diyecekler.  Deprem uzak, tarım bereketli olsun diyeceğim ama, olası Tekirdağ depremini Allah'tan başka kimse durduramaz...
Deprem öldürmez yıkılan binalar öldürür. Yani hem depreme hazırlıklı olalım, hem de işimize gücümüze bakalım. 
Tarım ülkesiyiz, bilinçli ve bol üretelim. Pahalılık bizim kaderimiz değil. Yoksulluk hiç değil.

(TÜİK'in verilerine göre birçoğumuz yoksuluz. Üstelik sonradan yoksul olduk. Üç asgari ücretin toplamı bile yoksulluk sınırını geçemiyor) 
Tarımsal Kalkınma Zirvesi'ndeki ilk sunumu doğal olarak Tekirdağ  Büyükşehir Belediyesi yaptı.
"Var Gücümüzle Tarım" sloganıyla yapılan mükemmel sunum sonrası Tekirdağ'ın olmazsa olmaz olduğunu herkes  anladı...
Fakat biz yaşadığımız şehirde bazı şeyleri anlayamıyoruz. Askerde yaşadıklarımızdan memleketin karakter analizini çıkardığımız gibi, şimdi bize TESKİ'nin mecburen açtığı çukurlardan Büyükşehir Belediyesi'nin analizini yaptırmaya çalışıyorlar.
Bu işlerin bu kadar basit olmaması lazım. Kim ne derse desin, CHP'li belediyelerin ve Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi'nin tarım ve hayvancılığı geliştirme konusunda üreticilere, besicilere, çiftçilere verdikleri destek ortada.
Atalarımız "yiğidi öldür hakkını yeme" demiş. Kimseye kulak asmadan doğrunun ve insan odaklı yatırım yapanların yanında olalım...

 

Yazı Tarihi : 06.10.2021