Kosova'nın AKPM Tam Üyeliği İçin Türk Delegasyonundan Destek: Mehmet Akalın Konuştı

İYİ Parti Edirne Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akalın, Türk Delegasyonu olarak Kosova'nın Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'ne tam üyeliği için yapılan oylamayı memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Akalın, Türkiye'nin Kosova'ya verdiği desteğin devam edeceğini belirterek, bu kararın Kosova'nın uluslararası alandaki meşruiyetini sağlamlaştıracağını vurguladı.

Kosova'nın AKPM Tam Üyeliği İçin Türk Delegasyonundan Destek: Mehmet Akalın Konuştı

İYİ Parti Edirne Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akalın, Avrupa Konseyi Parlamenter Meclisi'nin (AKPM) Kosova'nın tam üyeliğini tavsiye eden kararını memnuniyetle karşıladıklarını açıkladı. Türk Delegasyonu olarak Kosova Başbakanı ve ilgili heyeti tebrik ettiklerini belirten Akalın, Kosova'nın uluslararası toplum içindeki meşru yerini sağlamlaştırmak adına bu oylamanın önemli bir dönüm noktası olduğunu vurguladı.

Akalın, yaptığı açıklamada, “Kosova'nın bağımsızlığını tanıyan ilk ülkelerden biri olarak, bu tarihi adımda Kosova'ya verdiğimiz desteğin devam ettiğini göstermekten gurur duyuyoruz. Kosova ile tarihi ve kültürel bağlarımızın yanı sıra, karşılıklı saygı ve iş birliği temelinde gelişen ilişkilere vurgu yaparak, Türkiye'nin Kosova'nın bağımsızlık sürecinde ve sonrasında uluslararası arenada gösterdiği çabalara ve aldığı yere daima destek olacağını belirtmek isterim” ifadelerine yer verdi.

Türk Delegasyonu’nun Kosova'nın AKPM’ye tam üye olarak kabul edilmesini öngören raporda desteklerini de vurgulayan Akalın, “Bu karar, Kosova’nın geleceği ve bölgesel barış için büyük bir adım. Kosova’nın Avrupa ailesinde hak ettiği yeri almasını sağlayacak bu gelişme, aynı zamanda bölgesel istikrar ve iş birliği için de katkı sunacaktır. Ancak tam üyeliğin sağlanabilmesi için Bakanlar Komitesinden geçmesi gerekiyor, umarım en kısa zamanda gereken prosedürler tamamlanır” dedi.

İYİ Parti Edirne Milletvekili ve Avrupa Konseyi Parlamenter Meclis Üyesi Prof. Dr. Mehmet Akalın, Türk Delegasyonu’nun Kosova’nın AKPM üyeliğine ilişkin görüşlerini ve tebriklerini iletti.