MİLLETVEKİLİ SELCAN TAŞÇI'DAN KAHVERENGİ KOKARCA BÖCEĞİ SORU ÖNERGESİ

MİLLETVEKİLİ SELCAN TAŞÇI'DAN KAHVERENGİ KOKARCA BÖCEĞİ SORU ÖNERGESİ

Tekirdağ Milletvekili Selcan Taşçı, Tarım ve Orman Bakanı Sayın İbrahim Yumaklı'ya yönelik yazılı bir soru önergesi hazırladı. Önerge, son yıllarda Karadeniz bölgesinde popülasyonu hızla artan kahverengi kokarca böceği sorununa dikkat çekiyor. İşte önergede yer alan sorular:

  1. Kahverengi kokarca böceğine (Halyomorpha Halys) karşı Karadeniz bölgesinde alınan toplu tedbirler nelerdir?

  2. Kahverengi kokarca böceğinin bu sene fındık başta olmak üzere tarım mahsullerine verdiği tahmini zararla ilgili bir çalışma yapılmış mıdır?

  3. Uzmanlar tarafından Marmara ve Ege bölgelerine yayılması muhtemel olduğu belirtilen istilacı böceğe karşı ilgili bölgelerde tedbir planlaması yapılmış mıdır?

  4. Stratejik milli ürünümüz fındığın hasadının yapıldığı illerde üreticinin korkulu rüyası haline gelen kahverengi kokarca böceğinin neden son yıllarda artış gösterdiği konusunda akademik düzeyde bir araştırma ve araştırma sonucu illerde bilgilendirme toplantıları düzenlenmiş midir?

  5. Üreticiler ve bölge halkı tarafından kulaktan kulağa yayılan ve kahverengi kokarca böceğinin laboratuvarda üretilip maksatlı bir biçimde ülkemize bırakıldığı iddiaları resmi kurumlar tarafından değerlendirilir kamuoyu açıklaması yapılmış mıdır?

  6. Son yıllarda dünyanın karşı karşıya kaldığı gıda krizi ve tedarik zincirindeki daralma göz önünde bulundurulduğunda ülkemizin önümüzdeki yıllarda kahverengi kokarca böceği ve türevleri nedeniyle karşılaşacağı sorunlarla ilgili bir acil eylem planı oluşturulmuş mudur?

Milletvekili Taşçı'nın bu sorularla ilgili olarak Bakan Yumaklı'dan yazılı cevaplar isteniyor.