Nurten Yontar'dan Sağlık Sistemine Çarpıcı Eleştiriler

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, TBMM'deki bir oturumda sağlıkla ilgili kanun teklifine dair önemli açıklamalarda bulundu. Yontar, Sağlık Bakanlığı'nın tahlil edilmek üzere numune gönderilmesi gerekliliğinden vazgeçme kararını eleştirerek, ilaçların analiz edilmeden piyasaya sürülmesinin sakıncalarını dile getirdi. Ayrıca, sağlık sistemine ilişkin eksiklikler ve Tekirdağ'daki sorunlar hakkında detaylı bilgi verdi.

Nurten Yontar'dan Sağlık Sistemine Çarpıcı Eleştiriler

CHP Tekirdağ Milletvekili Nurten Yontar, TBMM'de gerçekleşen bir oturumda 107 sıra sayılı sağlıkla ilgili Kanun Teklifi'ne dair önemli açıklamalarda bulundu. Yontar, Sağlık Bakanlığı'nın ruhsatlandırma öncesinde tahlil edilmek üzere numunelerin gönderilmesinden vazgeçme kararını halk sağlığı açısından sakıncalı olarak değerlendirdi.

Konuşmasında ilaç şirketlerinin uzun zamandır istediği bir değişiklik olduğunu ifade eden Yontar, tıbbi ürünlerin piyasaya sunulmadan önce mutlaka analiz edilmesi gerektiğini belirterek, ilaç şirketlerinin ruhsat başvuru evraklarıyla yetinilmemeli, bilim insanları tarafından hazırlanan raporların ruhsatlandırma sürecinin bir parçası olması gerektiğini vurguladı.

Yontar, Meclis'teki konuşmasında ayrıca AKP iktidarı döneminde kapatılan hıfzıssıhha merkezleri ve askerî hastanelerle ilgili eleştirilerde bulunarak, pandemi sürecinde bu merkezlerin ne kadar zorunlu olduğunun anlaşıldığını belirtti. Sağlık sistemindeki eksikliklere dikkat çeken Yontar, Tekirdağ'da yaşanan sorunları da detaylı bir şekilde ele aldı.

Yontar, randevu sistemi, hastane altyapısı, doktor eksikliği ve sağlık hizmetlerine erişim konularında yaşanan sıkıntıları dile getirerek, özellikle emekliler ve engelli vatandaşların sağlık hizmetlerine ücretsiz ulaşabilmesi için yapılan katkı paylarının kaldırılması gerektiğini ifade etti. Ayrıca, sağlık çalışanlarına uygulanan şiddet ve diğer sorunlara dikkat çekerek, çözüm önerilerini paylaştı.

Milletvekili Yontar, konuşmasını, "Sağlıkta şiddetin dozu her gün artmakta ve fiziksel şiddet artık dayanılmaz noktadadır. Türk Tabipleri Birliği verilerine göre 2023 yılında iyi hâl başvurusu yapan 3.025 hekim vardı, bu sayı on yıl önce 90'dı" ifadeleriyle tamamladı.