Sosyal Medya Üzerinden Avrupa Hayali Sunan Suç Örgütüne Darbe

Edirne Jandarma Komutanlığı, Mısır'da sosyal medya üzerinden Avrupa hayali sunan bir suç örgütünün göçmen kaçakçılığı faaliyetlerine son vermek için düzenlediği operasyonda 11 zanlıyı gözaltına aldı. İstanbul ve Edirne'de gerçekleştirilen operasyonlar sonucunda 5 zanlı tutuklanırken, diğerleri adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı.

Edirne'de Jandarma Komutanlığı'na bağlı Suç Araştırma Timi (JASAT), uluslararası bir suç örgütüne yönelik geniş çaplı bir operasyon düzenledi. Mısır'da sosyal medya reklamlarıyla Avrupa'da yaşama hayali sunarak insanları Türkiye üzerinden Avrupa'ya kaçırmaya çalışan suç örgütünün faaliyetlerine son verildi. İstanbul ve Edirne'de eş zamanlı olarak gerçekleştirilen operasyonlarda 11 şüpheli gözaltına alındı.

Yapılan incelemeler sonucu, suç örgütünün İstanbul'a hem legal hem de illegal yollarla getirdiği kişileri Edirne üzerinden sınır dışına çıkarmaya çalıştığı tespit edildi. Edirne JASAT ekiplerinin titiz çalışmaları sonucunda, bu büyük çaplı göçmen kaçakçılığı operasyonu başarıyla sonuçlandırıldı.

Operasyon neticesinde yakalanan 11 zanlıdan 2'si savcılık sorgusunun ardından serbest bırakılırken, 5'i tutuklanarak cezaevine gönderildi. Geriye kalan 4 şüpheli ise adli kontrol şartıyla serbest bırakıldı. Bu operasyon, bölgedeki göçmen kaçakçılığına karşı verilen mücadelenin ne kadar ciddi ve kararlı olduğunu bir kez daha gözler önüne serdi.