SUDAN'DA TARIM PROJESİNDE HUZUR HAKKI İDDİASI: CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ'NDEN ÇAĞRI

SUDAN'DA TARIM PROJESİNDE HUZUR HAKKI İDDİASI: CHP TEKİRDAĞ MİLLETVEKİLİ'NDEN ÇAĞRI

Sudan'da başlatılan tarım projesinde kiralanmayan ve tarım yapılmayan topraklar için şirket yöneticilerine ödenen huzur hakkı tartışma yarattı. CHP Tekirdağ Milletvekili Dr. İlhami Özcan Aygun, bugüne kadar şirket yöneticilerine Şubat 2023 yılı rakamlarıyla 420 bin lira huzur hakkı ödendiğini açıkladı. Aygun, tarım projesine son verilmiş olmasının yerinde bir karar olduğunu belirterek, şirket yöneticilerine ödenen huzur haklarının faiziyle birlikte iade edilmesi çağrısında bulundu.

Aygun, yaptığı açıklamada, Tarım ve Orman Bakanı İbrahim Yumaklı'nın, projeye son vermesini olumlu bir adım olarak değerlendirirken, ödenen huzur haklarının geri alınarak çiftçilere verilmesi gerektiğini belirtti. Milletin açlıktan kıvranırken şirket yöneticilerine yapılan ödemelerin haksız olduğunu ifade eden Aygun, "Bugüne kadar yapılmayan tarım için şirket yöneticilerine ödenen huzur hakları, faiziyle birlikte geri alınmalı ve çiftçilere verilmelidir. Bu durum milletin hakkını yemektir, milletin açlığını sömürmektir. Millet, bu israfı ve adaletsizliği affetmeyecektir." dedi.

Aygun ayrıca, Türkiye'de tarım desteklerinin çiftçilere yeterince ulaşmadığını, çiftçilerin hak ettikleri desteği alamadığını savunarak, "Çiftçilerimize verilmesi gereken destekler verilmiyor. Yasa gereği yüzde 1 olan destekler, yüzde 0.40'a düşürülmüş durumda. Çiftçilerimizin alacakları var, ancak bu hükümet çiftçilere hak ettikleri desteği vermiyor. Milletimizin çiftçilere sahip çıkması, destek olması gerekiyor." şeklinde konuştu.

Tekirdağ Milletvekili Aygun, Sudan'da kurulan Türk Sudan Uluslararası Tarım ve Hayvancılık Anonim Şirketi'nin 1 Aralık 2023 tarihinde tasfiye edildiğini hatırlatarak, bu süreçte ödenen huzur haklarının geri alınması için çağrıda bulundu.